ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Zenginlik Üzerine

Mevduat hesapları verilerine göre zenginleri izin sayısı artmış:

"Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, ocak-ağustos döneminde 53 bin 439 kişi artarak 192 bin 419'a ulaştı. Ağustos sonu itibarıyla milyonerlerin bankalardaki toplam mevduatı 1 trilyon 279 milyar 70 milyon liraya yükseldi." (1)

40-50 yıl öncesine bakıldığında 100 bin doları olana zengin deniyormuş.Ayrıca o dönemde zenginlerin çoğu miras yoluyla zengin olmuşlar.Belki ataları biriktirmiş, çocukları yemişlerdir. Son yıllardaki zenginlerin çok büyük bir kısmı bu zenginlikleri kendileri yapmış.Bunu halka arz, işlerini satma gibi yöntemlerle gerçekleştirmişler.

Aslında her dönemin zenginleri olmuştur.Devletin aralıkları denilen KİT'lerden nemalanan, tahvil geliriyle semirenler olmuştur.Bazen para parayı çekmiş, ya da devlet teşviklerinden, vergi muafiyetinden yararlalar bir şekilde servetlerini artırmışlardır.

Belki bir atasözünde geçtiği gibi "çok mal haramsız olmaz." tarzında zenginleşenler olmuştur.Osmanlı'dan kalan hayır kurumları vakıf mallarına haksız yere sahiplenenler bile olmuştur.

Kapitalist ekonomilerin uygulandığı ülkelerde gelir dağılımında adaletsizlikler daima eleştiri konusu olarak kalmıştır.Devletlerin zenginliğinde ise kriterler farklıdır. GSYM, milli gelirden kişi başına düşen pay, faiz ve enflasyon oranları, hazinenin durumu, kamu borçları gibi etkenler ülkelerin gelişmişlik sıralamasını belirler.Zengin sayımızın artması devletin de zenginleşti anlamına gelmez.

Zenginlerin hayat tarzı, başarı hikayeleri her zaman ilgi konusu olmaya devam etmiştir.Mesela zengin aileler kendilerini toplumdan az çok soyutlamayı, âile içi evlilikleri tercih ederler.Onlar servetlerini korunması konusunda sıkı tedbirler uyguladıkları görülmüştür.

Zenginliklerini haktan ziyade batıl yolda kullananlar sanki daha fazladır.Zira zekatlarını vermiş olsalar ülkede neredeyse fakir kalmayacağı birçok kimse tarafından dillendirilir.

(1)Anadolu Ajansı, 7.10.2018


Lisans : Yazaron Lisansı

17 Haziran 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum