ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Yiğidin Borcu Borcun Yiğidi

Bir atasözü "Borç yiğidin kamçısıdır." der. Bundan borçlanmanın yiğitçe bir eylem olduğu değil,şayet borçlanmaktan başka çare bulamamışsak içinde bulunduğumuz durumun bizi huzursuz kılacağı sonucuna varabiliriz. Öyle ki borç dediğimiz, bir an önce ödenip kurtulunması düşünülen bir şeydir. Acaba bütün bunlar kamu adına borçlanmış olan yetkili kişiler açısından da geçerli midir? Mesela bir belediye başkanı,belediyesinin borçları hususunda ne düşünür,nasıl bir tavır takınır?

Sözünü ettiğimiz konuyla ilgili medyada yer almış iki habere bakalım :

" Sayıştay Çorum Belediyesi 'ne 'limiti aştın' dedi."

“Sayıştay raporuna göre Çorum Belediyesi'nin 414 milyon 638 bin TL . borcu bulunuyor.(...)Bir yıl içerisinde %500 borçlanan sorumluların yargılanması da gündemde. AK partili belediye eski başkanları M.K. ve Z. G.'ye mahkeme yolu görüldü. (...)M.K. döneminde belediye bütçesinden cami,imam hatip ile stadyum ve spor salonları yaptırmıştı.” (1)

Bir belediye başkanı halkın ihtiyacı olan yol,kanalizasyon,parklar,vb.işleri,yatırımları yapmazsa görevini ihmal etmiş olur.En başta seçmenlerden kurtulamaz. Fakat Çorum Belediyesi örneğinde görüldüğü gibi kantarın topuzunu kaçıranlara da rastlanabiliyormuş.Haliyle kamu adına borçlanan kimseler gerektiğinde hesabını verebilmelidir.

Çanakkale Kepez Belediyesi'nin yeni başkanı CHP’li B.A. görevi ne kadar borçla aldığını belediye binasına dev bir afiş asarak duyurdu: Afişte " 4.4.2019 itibarı ile toplam 61.825.517 TL. borçla belediyeyi devralmış bulunmaktayım." ifadesi yer aldı.Ardından eski başkan CHP’li Ö.F.M. sosyal medyadan açıklama yaptı: "

Kepez 'nin hazineye ve SGK 'ya 1 kuruş borcu bulunmamaktadır. (,.)Bahse konu olan Halkbank kredi borcu 10 yıla yayılmış bir borçtur.(,,) Borçlar toplamı 28.500.000TL. dir.Biz geldiğimizde de borç vardı,mağdur edebiyatı yapmadık,iş yaptık." (2) Sonra yapılan işler sıralanmış: Pazaryeri,hastane yolu,kanalizasyon.Aynı partiden olmaları birbirini suçlamada bile seviyeli bir üslup kullanmalarına sebep olmuş gibi görünüyor.Konuyla ilgili daha çok sayıda yazı,haber veya sosyal medyada paylaşımlara rastlıyoruz.Belki,tuz koktu diyeceğimiz bir ahvale doğru gidiyoruz.

Yaşadığımız ilçede bile belediyenin borçlu olmasından dolayı birkaç aydır çalışanlarının maaşlarını veremediği söyleniyor ve bizzat personal tarafından doğrulanıyor. Bu tür olumsuzlukları geride bıramalarını temennni ediyoruz.Sayıştayın raporunda 2016 yılı verilerine göre belediyelerin İller Bankası’na borcu 15 milyar 42 milyon lirayı bulmuş.

Başka bir atasözümüzde ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerektiği ifade edilmiş.Buna göre haberde geçen belediyeler veya diğer kamu kurumlarında gereksiz harcama yapılıp yapılmadığı önem arz eder.O kadar ki tarihi olarak bir mgerçektir,nice güçlü devletler lükse düşkün devlet adamları (krallar) yüzünden aşırı borçlanmışlar ve bu borçlar onların sonunu getirmiştir.Kamuya gereksiz araba alındığını,araba kiralandığını,ihtiyaçtan fazla personel alındığını hep duyuyor veya şahit oluyoruz.Yakın geçmişte yurdumuzun çeşitli yerlerinde belediyeler birbiriyle yarışırcasına festivaller,şenlikler düzenliyordu.Bu furyayı atlattık gibi.

Ele aldığımız iki haber bize göstermiştir ki kamu adına harcama yetkisi olanların daha dikkatli olmaları dışında bir seçenekleri yoktur.Zira akçeli işlerde usulsüzlük,haksız kazanç,yolsuzluk olma ihtimalinin her dönemde var olduğunu göz ardı edilemez.Neticede, yanlış yapanların hem kanuna hesap vermek,hem de medyada kötü birer malzeme olma durumuna düşecekleri görülmüştür.1990’lı yılların başlarında İstanbul’da patlak verenİSKİ skandalını çoğumuz hatırlıyoruzdur.Bu olaydan sonraki seçimlerde ağılıklı olarak sol kesimin elinde bulunan belediyeleri seçmen onlardan geri almıştı.İnsanlar arasında ‘güven’ duygusu olmazsa adalet zedeleniyor,adalet olmazsa devletin gücü kalmıyor.Bürokratlar daima doğru işler yapıp ülkemizin gelişmesine büyük katkılar sağlayabilirler.Kul hakkından sakınıp mazlumun ahını almak istemeyen insanlara çok ihtiyacımız var. R.Özer

(1)tr.sputniksnews.com / 1,6,2019

(2)tr.euronews.com /12.4.2019


Lisans : Yazaron Lisansı

03 Haziran 2019
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum