ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

YETER ARTIK

Resimde M. Kemalin solundaki

DELİ HALİD’LER VARKEN ÖVÜNÜLECEK BİR TARİHİNİZ YOKTUR

Bu ülkenin insanları, artık dandik uydurma ve uyduruk oldukları kabak gibi sırıtan Cumhuriyet hikâyeleri yerine, Milli direniş için çoluğunu, çocuğunu, gelinini, kızını, ceddini ülkesine hibe etmiş bu ülkenin gerçek sahiplerinin tarihlerini öğrenmek istiyor.

CHP’li kepazelerin Cumhuriyet tarihinin tertemiz sayfalarını yapanları teker teker, fiziken ve siyaseten tasfiye edenlerle onların takipçileri, geriye bakıp gördüklerinden memnun olabilirler ama o tarih kirli hesaplaşmalar, pis ilişkiler, çıkar işbirlikleri ve cinayetlerle dolu. Bugün Deli Halit’in katlinin 94. Yıldönümü.

Rusların elinden Kars’ı alan adamdır O. Soyadı kanunu çıktığında bu yüzden soyadı olarak Karsalan yazıldı nüfus kâğıdına. Sadece Kars değil, Sarıkamış, Erzurum, Nenehatun, Erzincan; hepsini almıştı… Savaş meydanlarının kahramanıydı. Cepheden cepheye koştu. İki tabancası vardı. Birinin adı “NAMUSLU”ydu; onunla düşmana ateş ederdi. Diğerine de “NAMUSSUZ” adını takmıştı ve savaşta kaçan askerlerle vatan hainlerine sıkardı.

Deli Halid Paşa derlerdi ona. 42 yıllık hayatından 10 tane film çıkacak bu efsane adam, Türkiye Büyük Millet Meclisi’min ilk cinayeti (9 Şubat 1925) kurbanıydı.

Cumhuriyet’i kuruluş felsefesinden uzaklaştırarak ele geçiren çıkar amaçlı faşist elit çetenin ipliğini pazara çıkardığı için alçakça pusuya düşürüldü ve dokuz kurşunla katledildi. Katilleri kimdi? Biz biliyoruz. Siz de Tanıyorsunuz onları.

"-Kaç kişi olursa olsun, kim benden bile önce silahını çekerse çeksin yine onu ondan önce vururum" dediğini bilen ve arkasından sinsice yaklaşıp 9 kurşun sıkan Şerefsizleri biliyorsunuz. Biz de biliyoruz.

Eğet yaşasaydı bu adını devrim koyduğunuz zulümlerin hiç biri meclisten geçmesi mümkin olmayacaktı.

Ulusta kahpece vurulduktan sonra meclisin kalem odası masasıba tatırıkan Deli Halid in zştaretine gelip;

-"Istanbul'dan doktor siparişi verdim, gelecek seni kurtaracak, yine eskisi gibi Meclis kürsüsünden kükreyeceksin" diye alay eden kansızı da biliyorsunuz. Ya da öğrenirsiniz.

Kimler mi bunlar;

Ermenileri katledip tehcir ederek mallarına konanlar, ardından Kurtuluş Savaşı’nın zafere doğru evrilince Mustafa Kemal’in etrafında öbeklenip şer ve çıkar şebekeleri kuranlar, Rum mallarının üzerine oturanlar ve benzeri yollarla sermayelerine sermaye katanlardır. Halkın giysileri yama tutmazken, giyecek çarık bile bulamazlarken sefahat içinde yaşayanlardı. Halid Paşa, TBMM’de işlenen ilk cinayetin ve yukarıda tarif ettiğimiz şebekenin kurbanıdır. Onlar ki isim isim bellidir tarih sayfalarında. Onlar ki Deli Halid Paşa’nın ya da Halid Karsıalan’ın katilleridir.

ÇERKES AHMET BEY’İN EVLADIDIR HALİD BEY

DELİ LAKABINI ALIŞI

Gümrü anlaşmasının ardından Batı Cephesinde görev verilen Halid Paşa, Sakarya Savaşı'nda 12. Gruba komuta etti. Bu savaşta gösterdiği cesaretten ötürü "Deli" lakabıyla anılmaya başlandı. Özellikle cephenin biraz gerisinde yüksekçe bir yere oturup tabancalarını dizlerine koyarak "Geri çekileni vururum" mesajı vermesi ve birkaç sefer geriye kaçan askerler üzerinde bunu bizzat uygulamasıyla ün yaptı. Büyük Taarruz'da Kocaeli Grubu Komutanlığı yaptı ve mezalimi ile ünlü Yunan 11. Tümenini, Komutanı General Krokodeilos Kladas ile beraber esir aldı. Büyük Taarruz’dan sonra 1922’de rütbesi tümgeneralliğe yükseldi. 5 Temmuz 1923’te Ardahan vekili seçildi, mazbatası 11 Ağustos 1923’te onaylandı.

Fuat UĞUR un

http://m.haber7.com/yazarlar/fuat-ugur/1786922-deli-halidler-varken-ovunulecek-bir-tarihiniz-yok

yazısından esinlenilmiştir.

Sefer Aytekin


Konu : YETER ARTIK

Lisans : Yazaron Lisansı

16 Şubat 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum