ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
5 ay önce

29 Ekim tarihinde tüm haber kanallarında canlı olarak gösterilen, dış basının yoğun ilgi gösterdiği ve Dünyanın En Büyüğü olan havaalanımız..

Hiçbir parti ile bağdaşlaştırmadan şunu belirtmek istiyorum; Coğrafi konum itibarı ile dünyanın merkezinde yer alıyoruz. Dünya haritasını gözünüzün önüne getirin ve Türkiye’mizin, özellikle de İstanbul’un konumuna bakın. Napolyon Bonapart’ın da dediği gibi; ‘‘Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu’’

Sonra doğudan batıya ve batıdan doğuya uzak uçuşlar yaptığınızı ve yaptığınız uçuş sırasında yakıt ikmalinin yapılması gerektiğini düşünün. Peki nerede yapılır bu ikmal? Doğru İstanbul’da.

Üstüne bir de ihraç edilen dizi ve filmlerimizi hatırlayın. Sahne geçişlerinde gösterilen İstanbul manzaraları, dizilerin ve filmlerin işlendiği yalılar, ülkemizin çeşitli yörelerinde çekilen sahneler.. Bunlar dizi ve filmleri izleyen insanları ülkemize çekiyor. Görmek, gezmek, film ve dizilerin çekildiği setleri ziyaret etmek istiyorlar.

En nihayetinde son on yılda katlanarak artan yurtiçi hava trafiğimiz var ve ağırlıklı İstanbul aktarmalı.

İşin içine uluslar arası kargo taşımacılığı da girince birkaç yıl sonra İstanbul’daki havalimanları bu yükü kaldıramayacak. E kaldıramayınca sefer sayıları sınırlandırılacak. Gelmek isteyenler, istedikleri tarihlere bilet bulamayacak belki de yarısı vazgeçecek.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Aralık 2001’de yaptığı konuşma aynen şu şekilde; ‘‘Sabiha Gökçen Havaalanı. Uçak iniyor mu? Hayır. Kaç milyon dolara mal oldu? Peki, uçağın inmediği yere havalaanı yapan başka bir ülke gördünüz mü siz? Bu ne demek biliyor musunuz arkadaşlar? Tuz Gölü’ne alabalık tesisi yapmaya benzer. ’’

Bu muhalefet değil arkadaşlar. Bu ülkeyi düşünmek değil. Muhalefet dediğin, bu havaalanına giden yol güzergâhını değerlendirir, eksiklik varsa hükümete hesap sorar. Göçmen kuşların yol güzergâhında ise (Bkz. Antakya Havaalanı) ‘‘yapamazsın kardeşim’’ demek yetmez. ‘‘Şuraya yapılmalı’’ der. ‘‘Neden bu kapasitede yaptın da bu kapasitede yapmadın’’ der.

Bakınız Berlin Havalimanı açılışı beşinci kez ertelendi. Hollanda TV kanallarında siyaset yorumcuları aynen şu şekildedir; ‘‘İstanbul yeni havalimanı yapılır ise ülkemizdeki Amsterdam Schiphol Havalimanı önemini % 50 kaybedecek’’

Yani sırf siyasi emeller doğrultusunda, görüşüm aynı değilse ne yaparsa yanlış kafasını bırakacağız bir kenara. Doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi bileceğiz. Hayata sosyal medyadan bakmayacağız. Eleştireceğiz ama sadece karşımızdakileri değil, kendimizi ve bizden olanları da eleştireceğiz. Biz ancak böyle gelişmiş ülke oluruz.

Türklük ırktır, Osmanlı millet. İslamiyet dindir, Atatürkçülük düşünce. Hiçbiri birbiri ile toplanıp çıkarılamaz. Karşılaştırılamaz. Siyaset üstü şeylerde birleşmeyi öğrenmeliyiz.

Saygılar, sevgiler..


Konu : YENİ HAVAALANI

Lisans : Yazaron Lisansı

31 Ekim 2018
2 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum