ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

VENEZUELA’DA YAŞANAN OLAYLAR TÜRKİYE'DE DE YAŞANIR MI?

VENEZUELA’DA YAŞANAN OLAYLAR TÜRKİYE'DE DE YAŞANIR MI?

Ortada mahalli idare seçimleriyle alakalı ve dış siyasetle ilgili birçok fikir ve yorumlar dolaşıyor. Hem Sol Kemalist hem de Milliyetçi, Muhafazakâr yorumları inceledim. Kemalist yorumlardan bahsetmeyeceğim. Çünkü birçoğu dayanağı olmayan yalan yanlış haber ve yorumlarla dolu. Adam bir paylaşım yapmış ve binlerce kişi beğenmiş, binlercesi de yorum yapmış ama kimse haberin niteliği veya doğruluğuyla ilgilenmiyor. Yeter ki düşüncelerine uygun bir paylaşım olsun. Ortak paydaları “Erdoğan düşmanlığı.” Şu kadarını söyleyeyim, “Atatürk acıkınca yemek yerdi.” dersen “Vay be. Atama bak.” diyecekler. Hani şu cinci hocaların peşine takılan ve kendilerini ehli tarik zannedenler gibi. Muhafazakâr ve milliyetçi yorumlarsa çeşitli… Ama bunlardan en yaygın olanı, Muharrem İnce’nin kısaca; “Ankara, İstanbul, Bursa ve Adana’yı alırsak erken seçim isteyip Ak Parti iktidarından kurtuluruz.” sözleri etrafında şekilleniyor. Aman dikkat edelim bu gerçekleşmesin, bindiğiniz dalı kesmeyin gibi yorumlar da belki bunun için yapılıyor. Hani haksız da sayılmazlar. Lâkin zannımca bu, küresel baronlar için sonraki tercih olacak. Çünkü yeni seçimde, 7 Haziran sonrası yaşananlara bakıp 1 Kasım’da oyunun rengini değiştirenleri gördükleri için farklı bir yol izleyecekler.

Venezuela’da yaşananlar ve ülke içinde cereyan eden bazı olaylar bize, ülkemiz ve dünyadaki olaylar silsilesine küresel bir bakış açısıyla bakmamızın gerekliliğini hatırlatıyor.

Devlet başkanlığını %63 gibi yüksek bir oy oranıyla almış olsa da meclis aritmetiğinde yeterli çoğunluğu sağlayamayan Maduro Yönetimi, kısa zamanda zora sokuldu. Eee bunun ülkemizle ne alakası var diyebilirsiniz. Çünkü hâlihazırda Cumhur ittifakı meclisin çoğunluğunu elinde bulunduruyor. Lâkin önümüzdeki seçimler, ülkemizde de Venezuela benzeri bir durumun yaşanmasına sebep olabilecek sonuçlara gebe. Eğer seçim sonucunda Cumhur İttifakı elindeki büyükşehirlerden birkaçını kaybedecek olursa ya da oy oranı %50’nin altında kalırsa; gerekli ortamın oluşmasını bekleyenler hareketlenecek. Nasıl ki bir virüs yıllarca uyku hâlinde bekler ve vücut zayıf düştüğünde canlanıp tahribata başlarsa, öyle.

Millî görüş çizgisinden gelen ya da bizim öyle olduklarını zannettiğimiz, Ak Parti içindeki küskünler, Partiden uzaklaşan veya uzaklaştırılanlar… vb. gerekli ortam oluştuğunda önlerine sürülecek birinin arkasına takılmaya namzet olmanın ötesinde pür dikkat ve hazır bir şekilde bekleşmekteler. Zaten son bir iki yıldır bunun altyapısı oluşturulmaya çalışılıyor. Geçmişte çeşitli makamları işgal eden Gül ve Davutoğlu gibi birkaç kişinin Anadolu’da bununla ilgili yoğun görüşme trafiği içerisinde oldukları söyleniyor. Doğudaki bazı aşiretler de dahil birçok noktada parti kurdukları takdirde destekleneceklerine dair teminat aldıkları yönünde haberler var. İşin ilginç ve konumuzla alakalı olan yanı ise hâlihazırda meclisten 50’ye yakın milletvekilinin kurulacak yeni partiye geçmeye hazır olduklarına dair haberler gitgide çoğalıyor. Yani Cumhur ittifakının meclisteki çoğunluğunu daha genel seçimlere 4 yıl kala kaybetmesi ihtimali söz konusu. Ak parti bazı il ve ilçelerde açılım yapacağım diye çok esnek adaylar gösterdi ki bu, istenmeyen olaylara çanak tutabilecek nitelikte.

Peki bu senaryo gerçekleşir ve Venezuela örneğindeki gibi bir çift başlılık ortamı oluşursa neler olabilir:

• Hükumetin hazırlayacağı hiçbir bütçe meclisten geçemeyeceği için yatırımlar durur

• Eli zayıflayan hükümet yeni ekonomik saldırılar karşısında çaresiz kalır

• Ekonomik olarak sıkışan halk, özellikle de esnaf isyan noktasına getirilir

• Gezi olayları benzeri sokak gösterileri yeniden tertiplenerek ülkede kaos hakimmiş gibi bir algı oluşturulabilir

• Seçilecek yeni meclis başkanı Cumhur başkanını tanımadığını söyleyebilir

• Amerika ve Avrupa’dan ardı ardına meşru devlet başkanının meclis başkanı olduğuna ve Cumhur başkanının derhâl çekilmesi gerekliliğine dair açıklamalar gelebilir

• Bu gerçekleşmezse Venezuela’ya yapılan ambargolara benzer ambargo ve yaptırımlar başlayabilir vs. vs. vs.

Şaka şaka, bunların hiçbiri olmaz. Çünkü bize çocukluğumuzda öğretildiği gibi bir Türk on düşmana bedeldir, onun için korkmaya gerek yok, herkes keyfine baksın.

Said Dayıoğlu


Konu : VENEZUELA’DA YAŞANAN OLAYLAR TÜRKİYE'DE DE YAŞANIR MI?

Lisans : Yazaron Lisansı

26 Ocak 2019
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum