ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
4 hafta önce

Üç. Çocuk Meselesi

Bir büyüğümüzün özellikle nikah merasimlerinde medyada vatandaşlara hitaben "En az üç çocuk yapın." sözünü hatırlarsınız. Hatırlatmakla beraber "üç çocuğu kim bakacak?" dediğinizi duyar gibiyim.Bu meselenin etraflıca irdelenmesi gerekiyor ki okullarda öğrencilere yaptırılacak bir müzakere konusu bile olabilir.

İki taraftan birinci grup şu iddiayı savunuyor: Rızık Allah'tan, çocuğu veren rızkını da verir. İnançlı kimseler buna itiraz edebilir mi? Fakat, özellikle Afrika kıtasında açlıktan ölenleri nasıl izah edeceğiz? Bu konuda birçok habere ulaşabiliriz.

"Dünya Gıda Programı İcra Direktörü Beasley, 'Her 5 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor. Dünyada 300 trilyon dolarlık bir varlık bulunuyorken bu durum kabul edilemez ve affedilemez' dedi.(1)

O zavallıların yaşadıkları ülkelerin ekonomiye kazandırılabilecek yer altı ve yer üstü kaynakları mevcuttur. Ancak bu kaynaklar birileri tarafından çalındığı, sömürüldüğü içindir ki maalesef bazı insanlar açlıktan ölmektedir. Bu konuyu çare bulabilecek olanlar gündemine almamaktadırlar.

Diğer taraftan rızık, insanların zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak arı miktarı ifade eder. Kur'an'agöre kişinin niyeti ve çalışmasına göre rızkı daraltılır veya genişletilir.

İki gruptan karşı taraf şunu savunacak: Çocukların geleceğini en başta anne, babaları düşünmek zorundadır. Ülkemizde işsizlik ileri boyutlardadır.

"Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve üzeri yaştakilerde işsiz sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişiye çıktı. Aynı dönemde işsizlik oranı 3,9 puan yükselerek yüzde 14,7 oldu.şsizlik oranı ocakta bir önceki aya göre 1,2 puan arttı. Tarım dışı işsizlik oranı ise 4,1 puanlık artışla yüzde 16,8 olarak tahmin edildi. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 6,8 puan yükselerek yüzde 26,7 oldu. İşsizlik oranı, 15-64 yaş grubunda ise 3,9 puan artışla yüzde 15 olarak gerçekleşti."(2)

Bütün bu koşullarda mümkün olduğunca az sayıda çocuk sahibi olmak mantıklı ve makul olandır. Devlet çocuklar büyüdüğünde onlara iş bulmayı taahhüt edemez. Bir karikatürde Erdoğan, Bahçeli ve Kılıçdaroplu'nun fotoğrafları vardır. T. Erdoğan" Üç çocuk yapın, devlet bakar. "der. Yanında duran Devlet Bahçeli :" Ben niye bakıyorum, Kemal baksın"der.

(1)11.9.2018 tr.sputniknews.com

(2)15.4.2019 tr. euronews.com


Lisans : Yazaron Lisansı

15 Haziran 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum