ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

TARLA VE HARMAN

Çocukluğumda yaz tatillerinde köye gider, harman kaldırırdık. 12 yaşında Traktör kullanmasını öğrenmiştim. 12 yaşından 17 yaşına kadar tarlada Traktör kullandım. Traktör kullanmasını yeni öğrendiğim sıralarda, tarlada öğrendiklerimi uygulamak isterken az kalsın rahmetli dedemi bir kazaya kurban ediyordum, Allah'a şükürler olsun ki rahmetli dedem kıl payı traktör arabasının (römorkun) altında kalmaktan kıl payı kurtulmuştu.

Önce ekinleri Traktörle biçerdik, bütün tarlaları bitirirdik, Traktör arabasına sepet takar, tarlaya giderdik. Arabada birkaç kişi olurdu, birinin elinde dişli olurdu, arabaya sapı yani ekinleri yerleştirmek için. Ben Traktörü tarlada yığından yığına çekerdim, bazen de arabada ekinlerin yerleştirilmesine yardımcı olurdum. Tarlada Traktör kullanmasını daha çok seviyordum.

Gelelim şimdi arabaya doldurduğumuz ekinlere; araba dolunca harmana gider, urgan yani arabada olan kalın ip yardımıyla arabadaki ekinleri, urganı traktöre bağlamak suretiyle harmana yıkardık, eğer Traktör çok hızlıysa bazen ekinlerle birlikte araba da yıkılırdı. Sonraki getirdiğimiz ekinleri yıkmadan önce, arabadaki sepetin üstünden önceden yıktığımız ekinlerin üstüne atlardık, çok zevkli olurdu. Bir keresinde sepette ayağım kayıp tekerin dibine düşmüştüm, orada da az bir ekin vardı, bundan dolayı bir şey olmadı. Dolu arabadan, bazen ya arabanın önünden ya da urgandan inerdik.

Harmanda ise; bütün tarlalar toplandıktan sonra saman makinesi getirirdik, kayışla Traktöre bağlardık ve saman atardık. Ekinler, saman makinesinde hem saman olur hem de buğday, arpa ve nohut olurdu. Bu tarlaya ne ektiğinize bağlıydı. Harmandaki bu işte bittikten sonra, samanlar evdeki samanlığa, buğday, arpa ve nohut ise evdeki ambara koyardık.

Arpa çekilerek hayvanlara yem olurdu, buğday ise önce kaynatılır bulgur olurdu, sonra da değirmen de un olurdu. Traktörü sattık, bu işlerde bitti. Gerçekten çok özledim, tarlada çalışmayı. Bazen tarlada çalışmaya ara verip getirdiğimiz azığı yerdik, çay içerdik vesselam.

SÜNDÜS TOKGÖZ 08.18

02.04.2016 CUMARTESİ


Konu : TARLA VE HARMAN

Lisans : Yazaron Lisansı

03 Nisan 2018
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum