ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

SELAMIN BÜYÜSÜ

SELAMIN BÜYÜSÜ

“Aranızda sevgiyi artıracak selamı yayın” der Rahmet Peygamberi. Siz de biliyorsunuz ki; selam vermek sünnet, almak ise farzdır.

Selam; Allah’ın selamı üzerine olsun, demektir. Selam, bir nevi duadır. Selam, Allah’ın isimlerinden biridir. Kişiler arası sevgiyi pekiştirir, ister tanıdık olsun, ister tanıdık olmasın. Selam sayesinde, yeni dostluklar geliştirerek tanıdığımız insan sayısını çoğaltırız, insanlarla aramızdaki dostluk ve sevgi bağını güçlendiririz.

Hüdayi kursunda selamlaşmanın yaygın olduğunu gördüm. Öğrenci arkadaşlarımın çoğunu tanımıyordum, onlarla selamlaştıkça tanıştım. Burada sadece Türkler yok, burada Moğolistan’dan, Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan, Azerbaycan’dan ve Rusya’dan gelen kardeşlerimiz de var. Selamlaşmanın bereketi olsa gerek onlarla dost olduk.

Kırgızlardan Meryemgül isimli bir kardeşimiz, benim ona hediye vermem gerekirken o bana hediye veriyordu. Ve diyordu ki; Allah bana verecek. Onunla da selamlaşma sayesinde dost olmuştum.

Moğol kardeşimiz olan Serikgül’den de bahsetmeden geçemeyeceğim. Aramaızda diyalog yoktu ama birbirimiz gördüğümüz zaman selamlaşırdık. Bir gün mescide, sınıf arkadaşım Beyaz ile birlikte siyer yazılısına çalışıyorduk. Bizi çalışmamızdan Serikgül’ün; Size bir şey söyleyebilir miyim, diyen sesi ayırdı. Beni sınıfına çağırıyordu. Sınıfa doğru giderken bana söylediği; Her karşılaştığımızda bana selam veriyorsunuz. Bu çok hoşuma gidiyor, sözü, selamlaşmanın önemini ortaya koyuyordu.

Evet arkadaşlar, işte görüyorsunuz selamın etkileyiciliğini. Bir tek selamla tüm dünyayı kendinize dost edinebilirsiniz.

Bir selam size gönül dağlarımdan,

Al selamım gönül dağlarımdan (BARIŞ MANÇO)

SÜNDÜS KOÇ – İSTANBUL

22.11.2011 – PERŞEMBE SAAT: 21:25


Konu : SELAMIN BÜYÜSÜ

Lisans : Yazaron Lisansı

10 Temmuz 2018
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum