ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

SEÇİM YAPTIK DA NE OLDU

MAHALLİ İDARELER SEÇİMİ VE SONUÇLARINA DAİR

Seçimler mahalli idarelerle alakalı olsa da parlamenter sistemin nimetlerinden fazlasıyla yararlanmış eski elitlerin ve eriyip yok olmakla karşı karşıya kalan birçok siyasi partinin son şans olarak gördüğü bir seçimdi. Çünkü halk oylamasıyla değişmiş olan yönetim sisteminde varlıklarını sürdürebilme ihtimalleri yoktu ve Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin devam etmesi durumunda ülkeyi yönetecek olan kişi ya da partinin %50 oy oranını geçmek zorundaydı. Bu durum bir araya gelmeleri mümkün olmayan grupları ortak bir amaçta birleştirdi. Bu birleşmeyi gören ve yeni sistemin mimarı olan iki parti lideri de kendi seçmenlerini motive edebilmek için beka vurgusu yaparak seçime hazırlandılar ki bunda da haklılık payları vardı eğer %50 oranının altında kalırlarsa henüz tüm kurum ve kuruluşuyla yerleşememiş olan yeni sistem sorgulanmaya başlayacaktı.

Nihayet seçimler bitti. Çıkan neticelerin birçok nedeni olduğu gibi sonuçları da olacak. Bu konudaki düşüncelerime halkımızın Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine sahip çıkıp devamı yönünde karar kıldığını görmenin sevindirici olduğunu söylemekle başlamak istiyorum.

Seçim sonuçlarının nedenlerine daha sonraki yazılarda değinmek üzere burada girmiyorum. Çünkü büyük şehirlerdeki farklı kimlik ve siyasi anlayışlar, doğu ve güneydoğudaki etnik siyaset, hizmet ya da adaya bakılmaksızın ideolojik sebeplerle verilen oylar gibi birçok neden farklı bölgelerde farklı etkiler oluşturdu.

Sonuçlarsa zamana bağlı değişimler gösterebilir ama şu bir gerçek ki ülkemizdeki %70 sağ ve %30 sol anlayış gelecekteki iki partili sistemin belirleyicisi olacak. Yani sistem gereği kapanmaya mahkûm olan birçok parti, sağ ve sol anlayışın temsilcisi iki büyük parti içinde siyaset yapmak durumunda kalacak. Bu durumun analizini çok öncesinden yapan Batı, Kürt siyasetini sola yamamaya çalıştı. Son iki seçimde de bunun denemesi yapıldı. Buna bir de yukarıda saydığımız etkenler dahil olunca diğer muhalefet partilerinin aksine CHP beklediğinin de ötesinde bir başarı yakaladı. Eğer bunu değerlendirip kazandığı bölgelerde hizmet ederse belki bu başarısını devam ettirebilir. Ama CHP’li belediyelerin ekseriyetinin borç batağında olduğu ve içlerinde Büyükşehir belediyelerinin baş döndüren bütçelerini talan etmek için bekleyen grupların bulunduğunu düşünürsek ellerine geçen bu şansı iyi değerlendirebilecekleri kanaatinde değilim. Şu anki konjonktürde genele yayılacak sol bir iktidar zor görünüyor. Ancak bölgesel bazda etkileri devam edecektir. Yukarıda da değindiğimiz gibi sistem gereği kendini sağ ve muhafazakâr gören partiler birer birer kaybolacak ve bu partilerin tabanı kendi anlayışlarına yakın olan siyasi harekete meyledeceklerdir. Aynı şey sol parti ve gruplar için de geçerli. Türkiye gerçekleri göz önüne alındığında %70’i bulan bir sağ taban varken ve bu taban bir siyasi harekete oy verecekken solun ülkede iktidar olabilmesi mümkün görünmüyor.

Sağ tabanı dengelemek için Kürtlerin sola kanalize edilmeye çalışıldığından bahsetmiştik ama Kürtler için etnik siyaset bile istenilen ölçekte bir etki oluşturamamışken sola koltuk değneği yapılma çabası uzun vadede netice vermeyecektir. Bugün için büyük şehirlerde muhalefetin diğer partilerine destek vermiş olsalar bile ilerisi için bu destek daha yakın oldukları sağ bloğa dönecektir.

Netice olarak şunu söyleyebiliriz. Bu seçimler mevcut sisteme güven oyu olduğu gibi iktidara muhalefete de ümit vermiştir. Beklentimiz o ki marjinalleşip farklı yollara müracaat etmesi muhtemel olan gruplar, bu netice sayesinde ümitlendiği için farklı yöntemlere başvurmayacak ve ülkede kan akmasının önüne geçilecektir. Devrimlerin genelde kanlı olduğu düşünülürse, devrim niteliğindeki yeni sistemin tam olarak oturması kansız olacaktır.

Unutmamalıyız ki sebeplere sarılıp çalışmak Allah’ın takdirini değiştirmez ve belki böyle olması biz bilmesek de bizim için hayırlı olandır!

Said Dayıoğlu


Konu : SEÇİM YAPTIK DA NE OLDU

Lisans : Yazaron Lisansı

01 Nisan 2019
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum