ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

SATRANÇ

Bir Kitap: SATRANÇ, Stefan Zweig

Bir gemi, yolcular içinde dünya satranç.şampiyonu bir Rus ile onunla tanışmanın bir yolunu arayan biri var.Yazar, kibirli şampiyonla orada tanıştığı bir iş adamı vasıtasıyla satranç oynama (1 e karşı 8 kişi ile,) fırsatını yakalar.Maç paralıdır,iş adamı rakibi karşısında hiç dayanamaz, ama yine oynamak İster.Oynarken meçhul bir adam iş adamına yardım eder.Böylece beraberlik sağlanır.Yazar meçhul adamın hayat hikayesini dinler.Nazilerin bir yıl insanlardan tecrit ederek ev hapsinde tuttuğu bu adam, eline geçirdiği bir satranç kitabını defalarca okuyup şampiyonları hamlelerini iyice öğrenmiş, fakat akıl sağlığını kaybetmek üzereyken hastanede bir doktorun onu kurtarmak amacıyla iyileşmediği yönünde verdiği raporla kurtulmuştur.

Tahliller oldukça etkilidir. Okur kendini roman kahramanı gibi hisseder.

"Tek kelime etmesine izin. verilmeyen nöbetçi dışında insan yüzü görmedim, insan sesi.İşitmedim,,göz,kulak,bütün duyular sabahtan geceye, geceden sabaha dek hiçbir şekilde beslenmiyor, kişi kendiyle, bedeniyle ve masa, pencere gibi dört beş dilsiz eşyaya çaresizlik.içinde yalnız başına kalıyordu. Bu suskunluğun. kapkara okyanusunda, sırça.fanusu içindeki bir dalgıç.gibi yaşıyordu insan, dış dünyaya uzanan ipin koptuğunu sezinleyen bir dalgıç.gibi hatta.

**,*

Düşünceler bile bir dayanak noktasına muhtaçtırlar, yoksa dönmeye ve kendi etrafında anlamsızca dolanmaya başlarlar, onlar da hiçliğe katlanamazlar. Bir şey bekliyordu insan, sabahtan akşama kadar ve hiçbir şey olmuyordu...

***

Hiç kimse belli bir zamanın, mekansızlık ile zamansızlık içinde ne kadar sürdüğünü anlatamaz, ölemez, açıklayamaz, ne kendine ne de başkasına.

Dünya üzerinde kimin hiçliğin kölesi olmuş benim kadar kullanılmamış ve faydasız zamanı vardı?

***

Satranç.tahtasında farkında olmadan sahte tehditlere ve gizli oyunlara karşı savunma konusunda yetkinleşmiştim.

***

İnsanın satrancı kendi kendine karşı oynamayı istemesi, kendi gölgesinden atlamak istemesi gibi bir paradoks anlamına gelir.

***

Sadece satranca yetenekli kişilerdir bu insanlar, şairde, müzisyende olduğu gibi tam olarak belirgin bir dağılım ve yalnızca farklı katman ve bağ içinde etkin olduğu spesifik dahiler!"


Lisans : Yazaron Lisansı

08 Haziran 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum