ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
3 yıl önce

Güçlü ekonomi, güçlü yönetim; BAŞKANLIK

Başkanlık sistemine karşı çıkanların söylemlerine bakarsanız, ya bilerek ya da bilmeyerek sanki rejim değişikliği yapılıyormuş gibi bir propaganda yürütüyorlar.

Başkanlık bir rejim değişikliği değil, yönetim değişikliğidir.

Türkiye, tarihsel geçmişi çok zengin, asırlık devlet geleneği olan ve büyük bir İmparatorluğun varisi bir ülkedir.

Tarihsel zenginliğin yanında aynı zamanda Türkiye, bulunduğu konum olarak da çok zengin kültürel yapıların kavşak noktası olan bir ülkedir.

Mesela; Türkiye bir Balkan ülkesi, Türkiye bir Asya ülkesi, Türkiye bir Ortadoğu ülkesi, Türkiye bir Avrupa ülkesi, Türkiye bir Akdeniz ülkesi, Türkiye bir Karadeniz ülkesidir.

İşte bu konumu itibariyle her devirde sömürgeci güçlerin hedefi olmuştur.

Eğer güçlü bir yönetim yoksa, bu coğrafyada ortaya çıkacak her türlü istikrarsızlıktan ülkenin etkilenmemesi mümkün değildir.

93 yıllık Cumhuriyet rejiminin çok partili döneminde Demokrat Parti, ilk dönem Anavatan Partisi ve Ak Parti hükümetleri hariç maalesef ülkemizde istikrar sağlanamamış, yıllarca uyumsuz, beceriksiz ve kan davalı koalisyon hükümetleri tarafından ülke uçuruma sürüklenmiştir.

Türkiye’deki koalisyon hükümetleri tabiri caizse zoraki evlilikten öteye gidememiş, geçimsizliğin sonunda hep boşanma felaketiyle karşı karşıya kalınmıştır.

Seçim meydanlarında birbirini hırsızlık ve yolsuzlukla suçlayan parti liderleri birbirlerine üstünlük sağlayamamış, seçim kampanyalarında ağır isnatlarda bulundukları parti liderleriyle hükümet kurmak zorunda kalmışlardır.

1999 yılında kurulan son koalisyon hükümeti olan ANASOL-M(ANAP, DSP, MHP) hükümetinin ortakları arasında olan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, koalisyon görüşmelerinde bile MHP’yi “katil” olmakla suçlamış fakat MHP ile koalisyon kurmak zorunda kalmıştır.

Gelin MUHTEŞEM PARLAMENTER sistemimizin sadece 10 yılına birlikte göz atalım;

47. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti veya Yıldırım Akbulut Hükümeti, Yıldırım Akbulut'un başkanlığında, 19 Kasım 1989 tarihinde kuruldu. Anavatan Partisi tarafından kurulan Hükümet, 23 Haziran 1991 tarihine kadar görev yaptı.

48. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti, 1. Yılmaz Hükümeti, Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'in başkanlığında, 23 Haziran 1991 tarihinde kuruldu. Anavatan Partisinin tek başına kurduğu son hükümet, 20 Kasım 1991 tarihine kadar görev yaptı.

49. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti 1991 erken genel seçimlerinin ardından DYP ve SHP ortaklığıyla kurulmuştur. Hükümet 30 Kasım 1991 tarihinde 164 red oyuna karşılık 280 kabul oyuyla kurulmuştur.

50. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti, 1. Çiller Hükümeti, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Tansu Çiller'in başkanlığında, 25 Haziran 1993 tarihinde kuruldu. Doğru Yol Partisi ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti (18 Şubat 1995 tarihi itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi) arasında kurulan koalisyon hükümeti, 5 Ekim 1995 tarihine kadar görev yaptı.

51. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti 5 Ekim 1995 - 30 Ekim 1995 tarihleri arasında Tansu Çiller başkanlığında görev yapmış azınlık hükûmetidir.

52. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti veya 3. Çiller Hükümeti, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Tansu Çiller'in başkanlığında, 30 Ekim 1995 tarihinde kuruldu. Doğru Yol Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında kurulan koalisyon hükümeti, 5 Kasım 1995 tarihinde TBMM'deki güvenoylamasında, 243 kabul, 174 ret oyuyla güvenoyu aldı. 26 Aralık 1995'te yapılan milletvekilliği erken seçimleriyle, 52. Hükümet istifa etti.

53. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti (II. Mesut Yılmaz Hükümeti ya da ANAYOL olarak da bilinir), 6 Mart 1996-28 Haziran 1996 tarihleri arasında görev yapan Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetidir.

54. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti, (Erbakan Hükümeti veya REFAHYOL olarak da bilinir), 28 Haziran 1996-30 Haziran 1997 tarihleri arasında görev yapan, Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyonunun oluşturduğu Türkiye Cumhuriyeti hükûmetidir.

55. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti, (3. Yılmaz Hükümeti ve ANASOL-D olarak da bilinir), 30 Haziran 1997-11 Ocak 1999 tarihleri arasında görev yapan, Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti ve Demokrat Türkiye Partisi koalisyonunun oluşturduğu Türkiye Cumhuriyeti hükûmetidir.

56. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti, (4. Ecevit Hükümeti olarak da bilinir), 11 Ocak 1999-28 Mayıs 1999 tarihleri arasında görev yapan, Demokratik Sol Parti genel başkanı Bülent Ecevit'in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti hükûmetidir.

57. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti, 5. Ecevit Hükûmeti (28 Mayıs 1999 - 18 Kasım 2002) DSP eski Genel Başkanı ve eski İstanbul Milletvekili Bülent Ecevit'in dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 3 Mayıs 1999 tarihinde görevlendirilerek MHP ve ANAP ile kurduğu koalisyon hükûmetidir.

Evet, 10 yılda 11 hükümet!

Böyle bir yönetimle idare edilen bir ülkede istikrardan söz etmek mümkün mü?

Bu ülkeyi beceriksiz koalisyonlara mecbur bırakmak kimin işine yarar? Böyle güçsüz hükümetler kimleri sevindirir?

Başkalık seçimine karşı çıkan muhalefet partileri bunu bilmiyor mu?

Bal gibi de biliyorlar!

Onların ki; “koyun can derdinde, kasap et derdinde” meselesi..

2002 yılında kurulan 58. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti olan Ak Parti girdiği tüm seçimleri kazanmış, her seçimde oyunu artırmış ve en önemlisi de ülkeyi tek başına yöneterek siyasi bir istikrar getirmiştir.

10 yılda kurulan 11 hükümette ortak olma şansı bulan bir muhalefet, tam da bundan korkuyor.

Çok iyi biliyorlar ki, Parlamenter sistemde az da olsa hükümet ortağı olma ihtimalleri, Başkanlık sistemiyle tarih olacak.

7 Haziran 2015 seçimlerinde PKK’nın siyasi kolu HDP’nin desteklenmesiyle Ak Parti’nin tek başına iktidar olmasının önüne geçilmesi, muhalefette en azından “iktidara ortak olma” umutlarını yeniden yeşertti.

Bu ülkenin fertleri olarak eğer güçlü ve bağımsız bir ülkede yaşamak istiyorsak, bunun ilacı Başkanlık sistemindedir.

Bugün, komşularımızdaki siyasal istikrarsızlık ve savaşlara rağmen ülkemiz hala ayaktaysa güçlü bir siyasi yönetim başta olduğu içindir.

Aksi halde, Ortadoğu’ya çöken Haçlı Ordusu ülkemizi çoktan Suriye ve Irak’a çevirmişti.

Güçlü ekonomi, güçlü yönetim; BAŞKANLIK


Konu : Siyaset

Lisans : Yazaron Lisansı

09 Kasım 2016
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum