ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

-----VAHYİN TEMELİNİ SARSACAK BİR AYET-----

Diyanet İşleri Meali-Ali İmran:7.ayet--

O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir.[84] Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.*

Diyanete göre meal bu arkadaşlar...

,,,,,,,,,,Muhkem ve Müteşabih nedir.........

Ali İmran 7'de ilgimizi çeken iki ayrı konu var......

1.si kalbinde eğrilik bulunanların muteşabihe uyma konusu. Ayetin orijinalinde muteşabih değil de "mâ teşabehe" yazması önemlidir. Allah Kur'an'ı muteşabih olarak indirdi (zümer 23). O zaman muteşabihe uyanlar neden kalbinde eğrilik oluyor ki? Bu geleneksel bakış açısı yanlış. Zaten Kuran da Kalbinde eğrilik olanlar için muteşabih demiyor, mâ teşabehe uyar demesi beni doğruluyor ve Kur'an bu noktada kendi kendisiyle çelişmiyor. Ama gelenek kendi kendisiyle çelişen bir kitap oluşturup ona inanıyorlar.

*****

2. konu ise "Oysa onun te'vilini Allahtan başka kimse bilemez" kısmı. Bu ayetin devamında ve bağlacı gelir. Ve bağlacı cümleyi mi ikiye ayırıyor, yoksa kelimeleri mi?

Kelimeleri ikiye ayırırsa böyle okunuyor:

Yani Onun te'vilini başka kimse bilemez ancak Allah bilir ve bir de ilimde derinleşenler"

Ve bağlacı Cümleyi ikiye ayrıldığında ise "Onun tevilini Allah'tan başka kimse bilemez. Ve İlimde ileri gidenler: "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler... olmuş oluyor.

Şimdi eğer ki 2.si doğru ise o zaman muteşabih ayetleri sadece Allah bilir olur. Ee sadece Allah bilirse bu kitabı biz bilememiş olacağız. O zaman bilemediğimiz, anlayamadığımız kitaba ne diye inanalım?

Yok eğer 1.si doğru ise o zaman "Onun te'vilini sadece Allah ve ilimde derinleşenler bilir." olacak; ama devamında gelen cümleler "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler... kısmının öznesi Allah ve ilimde derinleşenler oluyor. Allah'ın da böyle bir dua etmesi mantıksal açıdan saçma olacağından dolayı, oradaki ve bağlacı kelimeleri değil cümleleri ikiye ayırıyor.

İşte o zaman Kur'an'a göre muteşabih ayetleri sadece Allah bilir. Sadece Allah biliyorsa bu kitap da kendisinin muteşabih olduğunu söylüyorsa o zaman insan bilmediği, anlayamadığı ayetlere nasıl iman edebilir?

Yorumlar Kenan Esen üstadındır...Teşekkürler ediyorum..

Yorumlarda aydınlatıcı bilgiler olacaktır...

Kuran,ın tamamını hıfzedenleri düşündürecektir..

Bakalım yanlış anlaşılmaları düzeltebilecekmiyiz...

Allah yardım eyleye..

21-08-2019 çarşamba..

Düşünen insanlardan,düşündüren yazı..

Saygılarımla...

Nazif Çalıkoğlu


Konu : -----VAHYİN TEMELİNİ SARSACAK BİR AYET-----

Lisans : Yazaron Lisansı

21 Ağustos 2019
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
1 yorum

Nazif Çalıkoğlu 9 ay önce

Konu hakkındaki yorumları okumak için Face sayfama bakabilirsiniz.. teşekkürler..