ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Faiz sadece ve sadece paradan para kazanmak demek değil, sermaye sahibi insanların halk üzerindeki bir tahakkümüdür. "Hep ben kazanayım." düşüncesinin fiiliyattaki karşılığıdır. Sırf sermaye artırmak için piyasadaki adına 'kıymetli' dedikleri kağıtları oynamak ve bununla son model burjuvazi sistemi var etmektir. Toplumdaki insanlar arasında maddi ve manevi uçurum yaratan bir sistem ve bunun sonucunda eşitliğin, adaletin, insanlığın, yardımlaşmanın olmadığı; sömürü ve köleleşen bir dünya yaratan kurumdur. Afrika’da açlıktan kemikleri sayılacak kadar zayıflamış çocukların yüzündeki bakışın, midelerindeki boşluğun bir göstergesidir. Orta Doğuda insanlara işkence yapan bir işkence aletidir. Suriye de milyonları evinden barkından eden kan emicilerin beslendiği kaynaktır. Daha da vahim bir ifadeyle durmadan sermayesine para katan hadsizlerin suratındaki gülümsemedir.. Prof. Erbakan'ın Adil Düzen tezinde yaptığı en mükemmel, en profesyonel tanıma göre ise: "Üretmeyen insana hâksiz olarak ilave tüketme hakkı vermektir. Haksızdır çünkü: Hiçbir çaba ve emek olmadan sırf faydalanma ve çıkar amaçlı bir sistemdir.

Bu son model burjuvazi sistemi beraberinde yoksulluğu hatta miskinliği getirmektedir. Çünkü borç alan kişi, borcunu öderken aldığından fazlasını ödemektedir ve bu da insanı daha fazla çalışmaya ve yorulmaya sevk etmektedir. Diğer yandan piyasada var olan para da belirli kişilerin cebine katlanarak girmektedir. Bu ise en kaba tabiriyle zengini daha zengin fakiri daha fakir yapmaktan başka bir şey değildir. İste buradan sonra ise kölelik baslar.

Faizin bir numaralı inkarcısı olan İslam, bu burjuvazi menşeili icadı kuru kuruya reddetmez. İşte bu insanların canını çıkarcı yönünü bildiği için, halk içerisinde paranın bir yerde toplanmasını reva görmediği için, toplumsal adalet anlayışı çerçevesinde toplumun yardımlaşması ve bunun neticesinde de kenetlenmesini istediği için, hiçbir şekilde hangi mezhepten, inanıştan, ırktan olursa olsun hiç kimsenin ezilmesine, sömürülmesine müsaade etmediği için reddeder.

Faiz yiyen, bu işi bir meslek hâline getiren, bundan para kazanıp kazandıran, bu kuruma karşı muhabbet besleyen bütün kurumlar, kişiler, devletler maalesef insanlığın geldiği bu acınacak noktaya yani kapitalist düzenin yarattığı sefalet ve sömürü düzenine katkı yapmış demektir.

Sebep olduğu bütün bu unsurlarıyla faiz sistemi, asla kabul edilemez, hoş karşılanamaz bir yapıdadır ve tek temennimiz insanlar üzerine zulüm olan bu gerçeğin hiç değilse etkisinin üzerimizden, evimizden ve toplumumuzdan atılmasıdır.


Konu : FAİZ NEDİR?

Lisans : Yazaron Lisansı

11 Temmuz 2019
2 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
1 yorum

Seyit R. Özer 2 ay önce

Faizin İslam da yasak olmasının hikmeti, haksız kazanç olmasından ziyade,insan)lar arasında yardımlaşmayı bitirmesidir.. Tebrikler.