ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
3 yıl önce

Yazar Olmak İçin Torpil Şart mı?

Yazar olmak çok mu zor? Yoksa Çok mu kolay? Onu bunu boşverin de, nasıl yazar olunur biliyor musunuz? Hani hep derler ya arkanda sağlam bir destek olacak, yok bilmem ne... Tabi ya... Nasıl kitap bastıracaksın, nasıl dağıtacaksın, nasıl reklam yapacaksın?

Hatta çok okunan bir gazetede yazar olmak deyince şöyle bir cümleye rastladım. Yazar mı olmak istiyorsunuz? Yazdıklarınızın değerinin bilinmediğini düşünüyor, hatta yayınevlerinin sizi aramasını mı bekliyorsunuz? Artık bunlara gerek yok, parasını vererek kitabınızı bastırabilirsiniz.

İşte bu çarpık fikir burada başlıyor. Zannediliyor ki yazar olmak için arkanda maddi bir güç olması gerekli. Zannediliyor ki para olmadan bu işler yapılmaz. He bir de aynı çarpık fikirden kaynaklanan bir soru daha çıkıyor karşımıza; "Yazar olmak" para kazandırır mı?

İşiniz gücünüz para olmuş be kardeşim. Tabi bu mantalite ortadayken de piyasadaki yazarları görüyoruz. Kalitesiz, içerikten yoksun... Belli yani torpille bir şeyler yaptıkları. Yani çok belli bu işi ticaret için yaptıkları. Aynı sorun sanki müzikte yok mu? Şiir de, edebiyatta.. Tek mesele para..

Yok arkadaş. Yazar olmak için paran olmasına gerek yok. Yazar olmak için tek gerekli şey seni okuyacak birilerinin olması. He o nasıl olacak dersen, yazıların kendini okutuyor mu? Bütün mesele bu. Eğer okunmuyorsa yazdıkların, istediği kadar paran olsun yazar olamazsın. Ben para verip okuturum diyorsan başka.

Eğer yeni bir şeyler söyleyebiliyorsan kırtasiyeden aldığın deftere dahi yazsan bir süre sonra bir bakmışsın seni okuyan bir kitlen olmuş. Ama okutabiliyor musun o mesele. Seni okuyanların ufukları aydınlanıyor mu? Ya sen ne kadar aydınlandın ki okuyanlar aydınlansın. Hani Mevlana diyor ya yanmayan yakamaz diye. Bu iş de aynen öyle. Sen aydınlandın mı ki seni okuyanları da aydınlatabilesin?

Yazar dediğin adam fikir koyacak ortaya fikir. Yeni bir bilinç oluşturacak. Değil mi ki bugünkü bilincimiz, algımız geçmişte yazanların eseri. Onların sayesinde düşünüyor ve konuşuyoruz. Sen de ortaya bir bilinç koyabiliyorsan, bir algı oluşturabiliyorsan merak etme. Üç beş arkadaşın okur başta. Sonra zamanla sesin duyulmaya başlar. Yeninin önünde hiç bir şey duramaz. Senin yazdıkların doğaldır, hormonsuzdur.. Baba parasıyla kitap basanlar üç beş gün sosyal medyada hava atıp sonra havaları sönerken senin üflediğin nefes fikrinin kuvvetine göre kalıcı olacaktır.

Parayı pulu hesap etme. Varsa yeni bir şeyin, çekinme yaz. Gerisi gelir.


Konu : Yazar Olmak

Lisans : Yazaron Lisansı

02 Ağustos 2016
4 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
2 yorum

Hakikat Buluşları 3 yıl önce

Güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Gerçekten de yazar olmak isteyen kişinin öncelikle kendisnin aydınlanması gerek. Aksi halde insanlara bir fayda sağlayamaz yazdıkları.


Yazaron Yazar 3 yıl önce

Yazar olmakla ilgili yazmış olduğunuz yazı oldukça ilgi gördü. Teşekkürler