ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Bir eğitimci, toplumdaki en büyük silahı elinde tutar. Bu silahla koskoca bir toplumu ihya edeceği gibi, o toplumu zehirleyedebilir. Çünkü toplumda eğitime öğretime yön verenler aynı toplumun mukadderatına da yön verirler fakat bunun farkında değillerdir. Ama bu eğitimciler sadece okullarda ki öğretmenler değildir. Anne baba, bir birey için en büyük öğretmendir ve öyle olması da elzemdir. Çünkü bazı eğitimler şüphesiz sadece ailede verilebilir. Bunun çok ünlü eğitim kurumlarında dahi verilebilmesi mümkün değildir.

"Kültür ve Ahlak Temayülü" adlı yazımızda değindiğimiz gibi ahlak eğitimi aile kurumunda verilmeli ve bireyin bütün hayatı iyi kazanılmış o ahlaksal altyapının üzerine bina edilmelidir. Yoksa edep olmadan, hayâ olmadan bir toplumdan güzellikler beklenmesi beyhudedir.

Neredeyse toplumsal bütün sıkıntıların altında "Ahlaksızlık" vardır. Çünkü ahlak olmadan utanma olmaz, saygı olmaz, sevgi olmaz, edep olmaz, din hiç olmaz. Şüphesiz İslam Dini ahlakin üzerine bir dindir. Şuan ülkemizde yaşanan o mide bulandırıcı hadiseler özellikle sözlü veya fiili taciz ve tecavüz olayları ülkemiz de ki ahlaksal çöküntünün en mükemmel, en muayyen delilidir. Küçücük, tertemiz çocuklara dahi o çirkin hareketleri yapmaktan beri durmayalar, edepsizliğin ete kemiğe bürünmüş hali gibidirler. Eğer bir parça edep olsaydı kesinlikle yapamazdı. Çünkü edep girdiği şeyi güzelleştirir.

Diğer yandan trafik kazalarının en büyük sebebi de ahlaksız sürücülerdir. Bir kişinin kendi hayatının yanında başkasının hayatını hiç düşünmeden, umursamazca trafikte hareket etmesi iyi kazanılmamış bir ahlaktan başka bir şey değildir. Burada örnekleri yani toplumdaki sorunları istediğiniz kadar çoğaltın ve hepsini de kısacık bir tahayyül edin hepsinin kökünde de aynı şeyi görebilirsiniz.

Ailenin burada en büyük paya sahip olduğunu söyledik. Bugün 15-30 yaş arası bireylerin toplumdaki ayıplandıkları bütün mevzuların akaplaninda bu ve buna benzer eğitimsizlik vardır. İnsanlar çocuklarına doğru düzgün bir eğitim vermeden onlardan doğru düzgün davranmaları beklenmektedir. Bu beyhude bekleyişin yanında bir de: “Bırakalım gençleri hayatlarını yaşasın, eğlenmelerine baksın, ben görmedim çocuğum görsün, gözü gönlü açılsın, erkektir yapar” gibi destek içerikli sözler ve dahaları ile ancak bozuk ortamın daha da bozulması için uğraş vermektedirler.

Bu ahlaksal çöküşün ne zaman başladığına tam bir tarih vermek mümkün değildir. Fakat 19 yy ile beraber yönümüzü batıya döndükten sonra bir daha iflah olmamamız göstermektedir ki 19 yy da başlamıştır çöküş. Çünkü o yıllarla beraber biz, bizde olmayan bütün değerleri; dini, hukuku, kaideleri, yaşantıyı yani ahlaksız yaşantıyı aldık. Ve birden fazla nesli o batı menşeili değerlerin üzerine yetiştirdik ve bu vetire içerisinde meydana gelen toplum elbette ki bozulmuş bir toplum olarak hayat buldu. Ve bu ahlaksızlık tedricen gelişerek günümüzdeki hâlini aldı. Oysaki bizim öz milli ve dini değerlerimiz ile yetiştirilen bir neslin, nasıl dünyada önemli başarılara imza attıklarına, nasıl hem ülkemiz hem Dünya için emsal bir toplum oluşturduklarına tüm tarih kitapları şahittir.

Peki bu ahlaksal çöküntünün ve beraberindeki toplumsal mahvolmuşluğun önüne nasıl geçilecek?

Ahlak sahibi eğitimciler yetiştirerek.. Yani kendimizi ihya ederek, ondan sonra çocuklarımızı..

Bu çöküntü karşısında mevcut olan bütün hukuk kuralları etkisiz kalır. Çünkü her şey kökünden bozuktur. Kökleri çürümüş bir ağacı istediğiniz kadar budayın, istediğiniz kadar ilaçlayın asla verim alamazsınız. Ancak köklerini iyileştirecek bir ilaç bundan müstesnadır. İşte bizim kökümüzü iyileştirmemiz elzemdir. Yani ailemizi.. Bu müşterek yapılabilecek bir iştir.

Her aile çocuğuna daha küçük yaştan gerekli ahlaksal kaideleri, akabinde gerektiği ölçüde dini kaideleri öğretmedikçe, istediği kadar katı ve yerinde olsun hiçbir hukuk kuralı bu yanlışları cezalandırmaya yetmez, caydırıcı olamaz ve var olan sorunlar çözülemez.


Konu : MERKEZ ÜS: AHLAK

Lisans : Yazaron Lisansı

18 Haziran 2019
2 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum