ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
11 ay önce

EĞİTİLEMEYİŞİMİZ

Yap işlet devret modeliyle yaptırılan Taksim Finiküler Tüneli Dünya'da ikincidir. Tünelin yap işlet modeliyle yapılması o günün şartlarında muazzam bir iştir.

İddia edildiği gibi birilerinin padişahlık dediği, gerçekte monarşi sistemi, teknolojide geri kalmaya neden olacak bir yönetim sistemi değildir.

Esasen hiçbir sistem milletleri geri bırakmaz. Milletleri geri bırakan, sorgulanmayan önemsenmeyen başka milletlerin güdümüne bırakılan eğitim sistemleridir.

Cumhuriyet gibi bir yönetim biçimini bizi ileriye taşısın, muasır medeniyet seviyesine ulaştırsın diye seçmişiz ama

Türk toplumunun adı hala neden üçüncü Dünya ülkeleriyle anılıyor sorusu burada sorulması gereken sorudur?

Yönetim biçimlerinin bu hususta masum olduğunu söyleyebiliriz.

Burada suç Türk Eğitim Sisteminin kuruluşla beraber İngilizlere bırakılmasında ve ardından 1947 Fulbright Antlaşması ile Amerika'ya teslim edilmesinde aranmalıdır.

Yapısal milli reform şarttır. Yoksa Milli Eğitim Bakanlığına oturan kişilerin, eğitimin orasında burasında değişiklik yapması çözüm değildir.

Beş dönemde beş bakan değiştirseniz de çözüm olamaz.

Sistem elverişli olmadığı için Türkiye üniversiteleri Dünya'da yankı uyandıran eser, model ortaya koyamamışlardır.

Devlet askeri savunmada bulunan açığın bir kısmını gidermek için Amerikan etkisindeki üniversitelerden değil de Aselsan gibi şirketleri inşa ederek telafi yolunu seçmiş ve bunda da bir nebze başarılı olmuştur.

Birilerine devredilen eğitim sistemimiz devlet adamı da yetiştirememektedir. Değilse yetiştirdiklerimiz neden bu toplumun ihtiyaçlarına çare olamamıştır.

Selçuklu kısmen; Osmanlı ise devlet adamı yetiştirme hususunda başarılı sayılabilir.

Şöyle ki, 12 tanesi peş peşe gelebilmiş, devletin idari yapısını düzenlemiş, devleti büyütmüş ve çağının süper gücü yapmıştır.

Tabii bu büyüklüğü salt toprak parçası olarak düşünmemeli.

Osmanlı 311 sene, süper güç olarak hüküm sürmüş, İngiltere 101 sene hükmederken; Amerika 1945'ten beri süper güç olarak konuşlanmıştır.

Bu devletlerin "süper güçlüğü" Osmanlı'ya yetişmemiştir.

Türk toplumunun sorunu şudur: Dışarıdan gelen her türlü etkiye dirençli olup kendi içimizden yıkılmak. Tabiri caizse bizde sanırım keçi fazlalığı var.

Evet biz devleti içten bitiriyoruz. Bu topraklar evlat yetiştirebildiği kadar hain de yetiştiriyor ne acı ki. Ve bu hainler Anadolu'yu yani Türkiye'yi içten içe kemiriyorlar.

Yazan: Yakup Ekşi


Konu : EĞİTİLEMEYİŞİMİZ

Lisans : Yazaron Lisansı

10 Ocak 2018
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum