ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
4 yıl önce

Namaz Hakkında Derin Düşünme

Bu yazıya başlamadan evvel vurgulamamam da yarar mevcuttur ki bu yazıda bir hocalık taslamak ve Şiiler, sekülerler vb birçok inançlı sınıf gibi bir kalıp oluşturmak amacında olmayacağım. Sadece kendimin ve üstadımınfikirlerinden yola çıkarak samimi bir sohbette konuşulan, tartışılan bir şeyleri kağıda döker gibi bir yazı yazmaya çalışacağım.

Toplumda bilginler içinden de bilgin olmayan inançsızlar içinde de birçok kişi namaz kılmanın önemini vurgular. Elbette ki bunda yanlış bir şey asla olmamakta, velev ki bundan kaçış için de bir karşıtlık politikası uygulamak doğru bir şey olmamakta. Lakin namazın niçin olduğunu sorgulamak da mühim bir mevzu olsa gerek.

Ve belirtmek gerekir ki namazınönemini vurgulayan birçok kişi, namazın amacını, derinliğini sorgulamıyor gibidir.Namaz nedir? Bir eğilip kalkma işi midir? Tabi ki hayır, böyle bir şey değildir. Kanımca namaz, insanın içindeki kötülekleri arındırmak ve insanı Rab'bine yaklaştırmak için kontrol altında tutma işlevidir. Ezanlarsa beşere bir hatırlatmadır. Ki, İslam'dan evvel ki vahiy dinlerin de bilhassa da birçok yönü İslam'a emsal olan Musevilikte namaz diye bir şeyin olmaması da namazın,kesin olmamakla birlikte muhtemeleninsanın gönlünü Allah'a, iyiliğe, güzelliğe yaklaştırmak için bir kontrol altında tutma işleviolduğu sonucuna ulaştırabilir.

Peki, namaz kılan insanlar nasıldır? Maalesef ki namaz kılan birçok insan da birçok yanlış huy mevcut idir. Ki, bu da namazın namazolmadığı anlamına gelebilir. Bu konuda bir hadiste vardır:''Ahir zamanda camilerdolup taşacak; lakin içlerinden bir tek mümin çıkmayacaktır.'' İşte bu hadis de namazın namaz olarak kılınması için değil, bir kontrol altında tutma işlevi için olduğunu destekler gibidir. Hal böyle olunca, kulun,içtenlikle kılmadığıve kötülüklerhudutuna yaklaşmasını önlemediğibir namazkula ne verebilir ki?'' diye sormak da kabil ve de doğaldır.


Lisans : Yazaron Lisansı

29 Mayıs 2016
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
1 yorum

ilhan emlakdoktor 3 yıl önce

evet