ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
4 yıl önce

Lüks Ayıp Mıdır?

Cemiyette birçok insan da şöyle bir huy vardır, bilhassa fakir, işçi, köylü sınıflardaki birçok insan da ve bu sınıflarda yetişmiş sonradan yüksek cemiyetlerekarışmış birçok insan daolan bu özelllik şudur: Lüks ve modern olan şeyleri bir ayıplayış, velev ki dinen bir haram görüş yahut bunu andırış mevcuttur. Peki lüks gerçekten bir ayıp mıdır?

Aslında lüksün doğru ya da yanlış bir şey olduğunu doğrudan söylemek doğru değildir. Yani onun doğruluğu ve yanlışlığı kendisinin muhtevasında değil kullanıcısının muhtevasında mahfidir. Öyle ki lüksün yanlış bir şey olması için, kullanıcısının ya bencil ve gösterişçi ya da her ikisi de olarak onu kullanması gerekir. Örneğin: Bir insan milyarlık ayakkabıları ve elbiseleriyle bir fakir mahallesinden kasıtlı olarak geçiyorsa ve bir zat gelip ona, ''Sizin hiç mi vicdanınız yok, buradan geçiyor ve bu insanlara gösteri yapıyorsunuz, ayıp ayıp'' derse ki bu durumda zat haklıdır, dolasıyla lüks yanlıştır, ayıptır. Yine ayrıca, hiçbir hayırsal işe girişmeyen, maddi olarak fakir kesimlere yardım etmeyen, manevi olaraksa fakir kesimlere yardım edebilecek girişken bireyler ile bilge kişiler topluluğunun üyelerine destek olmayan kişi, gösterişden uzak olsa dahi, lüks yaşıyorsa ve ona yaklaşan, onu yakından tanıyan bir zat ona, ''Biraz da başkalarını düşün, şu dünyada şu kadar fakir var, bu giydiklerinin, bu eşyalarının zekatını ver'' diyorsa ki yine zat haklıdır ve lüks yine ayıptır, yanlıştır.

Bunlara karşılık doğrudan hayır yapan ya da manevi olarak düşkünlere yardım edecek girişken bireylere yahut bilgelere yardım eden kişilerin lüks kullanmasın da zerre kadar ayıp yoktur, yanlış yoktur. Aksine böyle bir durumda lüks bir renkliliktir. Bu konuda dini bir örnek verilecek olunursa ki H.z Süleyman Peygamberin zenginliği ve onun uzantısı olan lüksüiyi bir örnektir. Hülasa mesele lüks de değildir, mesele yine insanın aklında, derununda, tiynetindedir.


Lisans : Yazaron Lisansı

23 Mayıs 2016
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum