ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

OAMANLIDA SAVAŞ KURALLARI

Osmanlı Devletinin benimsediği savaş hukuku kapsamındaki kaideler insan hakları hususunda bir emsaldir. Bir yeri fethe gitmeden önce Osmanlı ordusu İslam geleneği gereği önce sulh teklifinde bulunmuş daha sonra sulhe yanaşılmadığı vakit ordu harekete geçmiştir. Bu Osmanlının açıkça anti-emperyal olduğunu gösterir. Çünkü eğer emperyal bir devletseniz ‘’insan’’ kavramını düşünmezsiniz. Size kaynak lazımdır, güç lazımdır, para ve şan lazımdır. O insanları da o kaynaklara ulaşmak için kullanırsınız. Zira ‘’ Ama Hangi İnsanların Hakları’’ adlı yazımızda belirttiğimiz gibi insan kimilerine görepara/sermaye ve güce ulaşmak için bir araç , kimilerine göe ise onlara ulaşmak için önlerinde buldukları bir engel..

Az önceki kısımda Osmanlının savaşa girmeden önce oraya sulh teklifinde bulunduğunu söyledik. O sulh, İslama davettir. Peki bu barış teklifinin, İslama davetin konumuzla ne kadar alakalı ve mühim olduğunu müşahade etmek isteyenler İslamın sadece zekat müessesesi ile ne kadar mükemmel bir sosyal denge yaratarak ‘’insan’’ kavramına verdiği önemi anlatmaya çalıştığımız ‘’ Sınıf Farkını Azaltan Bir Müessese: Zekat ‘’ adlı yazımızı okuyarak bu müşahadeye erişebilirler.

Savaş hukukuna gelecek olursak, başkalarının malına müdahale etmeme yasağını çiğneyen bazı sırp asıllı askerleri idam ettiren Sultan I.Murat örneği var karşımızda.İslamın savaş kurallarını aynen tatbik etmek isteyen kişiler var karşımızda:

1) Girdiğiniz savaş topraklarında çocuklara asla dokunmayın.

2) Kadınları asla katletmeyin.

3) Size karşı koymaya gücü yetmeyen yaşlılara, hastalara, felç ve körlere dokunmayın.

4) Kiliselerde din adamlarına dokunmayın.

5) Arazilerdeki meyveli meyvesiz ağaçları kesmeyin, ekinleri ateşe vermeyin.

6) Elinize geçecek ganimetten kendi şahsınıza bir şey almayın.

7) Kadınların iffetine dokunmayın.

8) Yaralı askerlere dokunmayın ve silahını bırakıp kaçanları arkadan vurmayın.

Savaşta dahi bu kaideleri hayata geçirmeye çalışan bir devlet var karşımızda..


Konu : OAMANLIDA SAVAŞ KURALLARI

Lisans : Yazaron Lisansı

21 Mart 2019
3 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum