ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Niçin Öldürüldü

EŞREF BİTLİS

ÖZOĞLU, Eşref Bitlis'in Türkiye tarihinde Kuzey Irak'a yapılacak en büyük operasyonu yönettiğini, sınırın Musul'a doğru kaydırılacağını, terör çatışmalarının bitirileceğini ifade eden Özoğlu, Bitlis'in uçağının durduğu yer ile Amerikalıların uçaklarının durduğu yerin aynı olduğunu ve uçağın düşürüldüğünü savundu.

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın da bu operasyondan bilgisi olduğunu, Musul ve Kerkük olayını halletmeyi planladığını ifade eden Özoğlu, ''Yapamadan o da gitti'' dedi. ntv.com.tr

BİTLİS ile Güreş’in arasındaki tartışmalar basına yansıyınca, BİTLİS Cumhurbaşkanı ÖZAL’a 22 Mart 1992 tarihinde bir mektup yazmıştı. Mektupta Çekiç Güç’ün PKK ile birlikte hareket ettiği ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın bölgede “yanlış tasarruflarda” bulunduğunu belirtiyordu.

blog.milliyet.com.tr

CEM ERSEVER

Hanefi Avcı, jitem kurucusu olup PKK İle illegal şekilde mücadele eden Cem ERSEVER, 'in Kemal Uzan' İn evinde Yeşil tarafı dan öldürüldüğünü anlatmış kitabında..."Efsane Binbaşı’ olarak ün yapan ve JİTEM’in kurucu olarak anılan Jandarma Binbaşı Cem Ersever, 80’lerin sonu ve 90’ların başında Güneydoğu’da PKK ile ilgili tüm istihbari çalışmaları yönetmişti. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis‘in kuşkulu bir uçak kazasında ölümünden bir ay kadar sonra, binbaşı rütbesindeyken, 17 Mart 1993’de 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etmiş, kendisine bir şey olursa Hanefi Avcı‘ya haber vermesini istemişti. Ersever, Aydınlık gazetesine anlattıklarıyla ilgili olarak mahkemeye ifade vermek için 24 Ekim 1993’te Ankara’ya gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı. 1 Kasım’da Ankara Çamlıdere’de sevgilisi Neval Boz’un, 2 Kasım’da Ankara Polatlı’da itirafçı Murat Demir’in ve 4 Kasım 1993’de Ankara Elmadağ’da Ahmet Cem Ersever’in cesetleri jandarma tarafından bulundu. Birbirlerini tanıyan bu üç kişiyi kimlerin öldürdüğü bir sır olarak kaldı. "

t24.com

***

KAŞİF KOZİNOĞLU

Merhum Kozinoğlu sadece Türk gizli servisinde değil muadili olan diğer yabancı istihbarat teşkilatları tarafından da “Ladin’i yakalayacak adam” olarak biliniyordu. El Kaide’yi çökertmesine USA’me Bin Ladin’i yakalamasına izin vermediler, uyduruk iddialarla suçladılar, Türkiye’ye çağırdılar ve Silivri Cezaevinde şehit ettiler. Kaşif Kozinoğlu Afganistan’dan ayrıldıktan sonra USA’me Bin Ladin 2 Mayıs 2011’de Pakistan’ın Abbottabad şehrinde sözde ele geçirildi, konuşmaması ve ABD’nin kirli çamaşırlarını ortaya dökmemesi için infaz edildi. İddia odur ki; Rahmetli Kozinoğlu’nu öldürenler ile rahmetli BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’na suikast düzenleyenler aynı gruptur.

kafkassam.com

KRAL FAYSAL

ABD'nin savaşa İsrail lehinde müdahalesi ve Arap ordularının ateşkese mecbur bırakılması Kral Faysal'ı öylesine sinirlendirdi ki, petrol üreten ülkeler Suudi Arabistan öncülüğünde Batı'ya ambargo başlattı. Kimsenin aklına bile gelmeyen bu adım, Amerika'nın ücra kasabalarına kadar etkisini gösterecek küresel bir krizi tetikledi, borsalar çöktü. Suudiler ellerinde ne büyük bir koz olduğunu bütün dünyaya gösterirken, aynı zamanda 1945'te petrolle ilgili verilen o sözü de ihlal etmiş oluyorlardı.

Ambargonun sona erdirilmesinden kısa bir süre sonra, 25 Mart 1975'te Suudi Arabistan Kralı Faysal, Riyad'daki sarayında kendi adını taşıyan yeğeni Faysal bin Musâid tarafından yakın mesafeden vurularak öldürüldü.

yenişafak.com /Taha Kılınç/8 mart 2017

ZİYA ÜL HAK

Aradan çok uzun zaman geçtiği için tam hatırlayamıyorum ama merhum cumhurbaşkanı bu konuşmasında, batıya meydan okuyan ve batılı devletleri eleştiren ifadeler de kullanmıştı.

Ziya ül Hakk’ın televizyondaki konuşması bittikten sonra, evimde bu konuşmayı benimle birlikte izleyen misafir öğrencilere şunları söylediğimi hatırlıyorum:

“Eyvah ki eyvah! Eğer bu dünyada ülkelerin siyaset ve ekonomilerine yön veren süper güçler var ise, bu adamın bu sözlerini işittikten sonra, onu yaşatmazlar. Çünkü adam, samimi. Sözlerinin arkasında duracağını biliyorlar. Üstelik nükleer teknolojiye sahip tek İslam ülkesinin güçlü lideri. Eğer bu adam, ülkesini hedeflediği yere getirebilirse, Haçlı dünyasının hiç istemeyeceği gelişmelere yol açılabilir. Allah, Ziya ül Hakk’ın yardımcısı olsun!”

Bu konuşmadan, yaklaşık 2 ay sonra, Pakistan Cumhurbaşkanı Ziya ül Hakk’ın uçağı, içinde kendisinin en yakın arkadaşlarından oluşan bir kadroyla birlikte düşürüldü.

Cihan Özdemir/Diriliş Postası


Konu : Niçin II

Lisans : Yazaron Lisansı

10 Kasım 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum