ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Mevlidin Dindeki Yeri

Yıl 1986. Bulgaristan' da komünizm rejimi, müslüman Türkler üzerindeki baskısını iyice arttırmıştı.O zamanlar kimimizin adı Alexandr, kimimiz Nikola. Türk ismi kullanmak dahi yasak. Türklüğün ve müslümanlığın yasak olduğu dönemler.Bulgar Türklerinin tecavüze, işkenceye, aşağılanmaya maruz kaldığı dönem. Zulmün biri bin para.

Yine mevlüt okutulan eve gidiyorduk. İslam' a dair herşeyin yasak olduğu dönemde sadece mevlüt okutmak yasak değildi. Mevlüt, ölüler için okutulduğundan rejim bunu yasaklamayı göze alamamıştı. Bir de bazı görüşmeler sonucu mevlüdün islami bir şey olmadığına yönetim ikna olmuştu sanırım. Velhasıl, islama ve türklüğe dair herşeyi yasaklayan rejim, Allah' ın hikmeti bu ya, mevlüt okutulmasına izin vermişti. Biz de her fırsatta mevlüt okutma bahanesiyle toplanıyorduk. Ölümde, doğumda, kandilde... Ne zaman fırsat bulursak.

Aslına bakarsak pek dindar kimseler de değildik. Namaz kılmazdık, bir çoğumuz içki içerdi. Ama ne zaman ki ezan, islam, kuran yasaklandı, işte o zaman içimizden bir şey kopmuş gibiydi. Birden bu değerlerin farkına varmıştık ve hasret kalmıştık.

İşte böyle bir dönemde okutulan mevlütler sanki tek ışık kaynağı gibiydi. Tek nefes aldığım yer. Mevlüt bulunmaz bir nimet gibiydi. Kuran değildi belki, belki günümüz türkçesi de değildi ancak hem kuran' dan hem türkçe den bir şeyler duyabiliyorduk. Kim olduğumuzu hatırlatıyordu Süleyman Çelebi.

"Hazreti fahri alem Muhammed Mustafa' ya salavat" denildiğinde herkesin yüzünde buruk bir ifade, eller kalbe konulup salavat getirilirdi. Kiminin gözleri dolardı.

Mevlütlerde toplanıp birbirimizden haberdar olurduk. Kim ölmüş kim kalmış. Kim işkencede öldürülmüş. Kimin neye ihtiyacı var, burada öğrenir yardım toplardık. Birbirimize kendi türkçe müslüman isimlerimizle hitap ederdik.

Bir çok Bulgar türkü, bulgar göçmeni bu sayede hala türklüğünü ve müslümanlıüını unutmadı belki de. Bu yüzden bir çoğunun çocuğunun adı "Mevlüt" tür. Bugün ilahiyatçıların bidat, hurafe, safsata dediği mevlüt sayesinde belki bugün hala müslümanım. Dinde yeri yok denilen mevlüt sayesinde.


Konu : Mevlidin Dindeki Yeri

Lisans : Yazaron Lisansı

18 Kasım 2018
2 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum