ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Sitede bir süredir garip yazılarıyla dikkat çekmeye çalışan bir yazarımız var; ismi lazım değil.

Yazdığı yazılara bir de "araştırmacı yazar" yazan bir fotoğraf koyuyor ki "bakın ben araştırmacı yazarım" diye mesaj vermek için.

Güzel ve hevesle yazıyor. Yazmayayım dedim ama dayanamadım sonunda.

Bir başlık açmış "Hac ve Kurban ibadeti bir süre yasaklanmalı..." diye. Öncelikle bitmiş bir cümlenin sonuna üç nokta konulmaz. Açtığı başlıklara kuralsız noktalama işaretleri koyduğu gibi, yazılarının içeriği de bir o kadar kuralsız anlamsız.

Takmış kafayı Kurban ibadetine. Yok efendim millet eti ne yapacak, parası dağıtılsa daha iyi değil mi?

Bu zihniyeti çok yakından tanırım. Milleti dinden eden yarım hoca taifesindendirler.

Hacca gidersin "o parayı fakirlere dağıtsan daha sevap değil mi" diyenlerin ta kendileridir.

Yazık değil mi hayvanlara diye yaygara koparan, "ama islam merhamet dini, neden hayvanlar katlediliyor" diye 5 yaşında çocuğun zekasıyla koskoca dini değerleri hiçe sayan bir topluluktur bunlar.

Sözde hayvanseverlerden biri de Hülya Avşar' dı hatırlarsanız. İslam katliam dini demişti de milletin kan beynine sıçramıştı.

Bunların niyeti hayvan sevgisi falan da değil. Niyetleri "din karşıtlığı". Kardeşim madem din karşıtısın, o zaman dini değerler üzerinden dine ve dindarlara saldırma.

Hayvanlara merhamet edilmesi gerektiğini anlatan dinin söylemleriyle dine saldırıp dindarlara hayvanseverlik öğretmeye kalkıyorlar.

Her neyse onlar ayrı bir güruh. Benim asıl dikkatimi çeken ise kendi kafasına göre İslam' ı yorumlayıp sonra da "vay efendim islamda şu yoktur bu yoktur" diyen bir kısım var. Şimdi de çıktılar "İslam' da kurban yoktur" demeye başladılar. Bir kısmı da sadece Hac da kesilir diyor.

Nereden nasıl dine saldıracaklarını şaşırdılar. Hem içeriden hem dışarıdan Yüce dinimiz İslam' a saldırıların ardı arkası kesilmiyor maalesef.

“De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’ âm 6/162)

“Biz, her ümmete -(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye- kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah’tır. Öyle ise, O’na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34)

Şimdi Kuran' da ki Kurban ibadeti ile ilgili ayet ve hadisleri sıralayacaktım lakin ne fayda? Gerek de yok. Bilmek isteyen internet üzerinden aratırsa onlarca sonuca ulaşacaktır. Mesele o değil. Kalkıp da bin yıllık Kurban ibadetinin islamda yeri olup olmadığı tartışmaya gerek bile yok.

Hukuktan az buçuk anlıyorsanız bir kural vardır, içtihat yapılırken örf ve adet göz önünde bulundurulur.

Her şeyden önce milletin geleneğine saygı duyacaksın.

İkincisi, dinde nas (ayet, sahih hadis veya icma ) ile sabit olan konularda tartışma yapmayacaksın.

İşine gelmeyen ibadetleri kafana göre yorumlamayacaksın.

Milletin yılda bir kez yediği, içinde katkı maddesi ve renklendirici bulunmayan has kurban etine karışmayacaksın.

Her şeyden önemlisi ise, din vicdani bir şeydir. Duygusal bir tarafı vardır. O yüzden din hakkında konuşurken on defa düşüneceksin.

Benim tavsiyelerim bu kadar.


Konu : Kurban İbadetine Neden Karşı Çıkılıyor

Lisans : Yazaron Lisansı

09 Ağustos 2018
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
1 yorum

Nazif Çalıkoğlu 8 ay önce

Eleştiri için teşekkürler ediyorum..