ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

KENDİMİ TANIMAK; BEN KİMİM

Rabbimin bir kuluyum. O'na kul olmak için geldim bu fâni âleme. Ben O'nun eseriyim, ne demiş Rabbimiz Tîn Sûresi'nde; "Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık." (4.ayet). Ben bu dünyada neyim, kimim, nereden gelip nereye gidiyorum.

Ben bu dünyaya Allah'a kulluk görevi için gönderildim. Ben de diğer insanlar gibi bu fâni âlemde imtihan amaçlı buradayım.

Allah Mülk Sûresi 2.ayetinde; "O, hanginizin daha güzel amelde-işde bulunacağını denemek (ortaya çıkarmak) için ölümü ve hayatı yarattı. O Aziz'dir (üstün ve güçlü olandır), Gafur'dur (çok bağışlayandır)." buyurarak bu dünyaya gönderilişimizin asıl gayesini belirtiyor.

Ben gözlem yaparım, hayata ve de ölüme dair derin düşüncelere dalarım, dünya yolculuğunda eser bırakmaya çalışırım, bir iz bırakmaya çalışırım, ama her şeyden en önemlisi Allah'ın rızasını kazanmaya çalışırım.

Ben bir kulum, ben bir insanım. Ben niçin buradayım, yalnızca Allah'a ibadet etmek için buradayım. Allah Zariyat Sûresi 56.ayette; "Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." diye buyurur.

Kimim ben, amacım ne, ne için yaşıyorum, kim için yaşıyorum.

Evet yukarıdaki ayetler bütün bu soruların cevabını veriyor.

Biz Allah'ın kuluyuz, sadece ve sadece O'na kulluk yapmak için buradayız. Onun için (Allah'a kulluk yapmak için) yaşıyoruz.

Bu varlıklar âlemi olan dünyada, her şey bizim için yaratılmıştır. Bu kâinatta zerre miktarı ne varsa hepsi eksiksiz Kur'an-ı Kerim'de var, dağlar, taşlar, insanlar, denizler, yıldızlar, burçlar, insanın yaratılışı, yerin ve göğün yaratılışı vs....... ve daha bilemediğimiz nice âlemler.

Kısacası ben kimmiyim? Ben Allah'ın em güzel biçimde yarattığıbir eseriyim vesselâm.

SÜNDÜS TOKGÖZ - KONYA

07.11.2018 - ÇARŞ. 03.14


Konu : KENDİMİ TANIMAK; BEN KİMİM

Lisans : Yazaron Lisansı

23 Nisan 2019
2 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum