ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

İşsizlik Oranları Ne Anlama Geliyor

İşsizlik Meselesi

İşsizliğin bireysel ve toplumsal olarak ne gibi zararlara yol açtığını, ülkemizde ve dünyada İşsizliğin boyutlarını bir nebze de olsa ortaya koymaya çalışmak istedik.

İşsiz kimse toplumda bir işe yaramadığını düşünür, kendini gereksiz görür, toplumda saygınlığı kalmaz ve zamanla devlete düşman olur.

Çalışmak yasalarda ve toplumsal sözleşmelerde bir hak olarak tanımlanmıştır. "Çalışmak, bir insan hakkı olarak, İnsan haklan uluslararası belgelerinin hemen hepsinde yerini almıştır. Bütün bu uluslararası belge ve sözleşmelerin tümü, çalışmanın, insanın onurlu bir yaşam sürdürebilmesi için sahip olduğu bir hakkı olduğunu kabul etmekte ve bu hakkı korumayı amaçlamaktadır. "(1)

Ancak devletler çalışabilir nüfusun hepsine bu imkanı sağlayamamaktadır.Bu durumda toplumda oluşabilecek huzursuzluğa önlem olarak yoksul ve muhtaçlara sosyal desteklerle yardımlar sunmaktadırlar.2008 yılında yaşadığımız küresel ekonomik krizin işsizliği artırıcı etkileri olmuştur. Artık bu mesele küresel mahiyette çözüm gerektiren önemli bir konu haline gelmiştir.

TÜİK 'in 2018 yılı itibarı ile açıkladığı rakamlara bakalım : "Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişiye, işsizlik oranı da 3.1 puanlık artışla yüzde 13.9 düzeyine yükseldi.

Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı 0.1 puan artarak yüzde 53.1’e ulaştı. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 67 bin kişi artarken, sanayi sektöründe 16 bin, inşaat sektöründe 34 bin ve hizmet sektöründe 15 bin kişi azaldı.”(2)

İstihdam edilenlerin sayısı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 748 bin kişi azalarak 28 milyon 517 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise 1.8 puanlık azalışla yüzde 46.4'e düştü. İş gücü, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 317 bin kişi artarak 33 milyon 113 bin kişi olurken, iş gücüne katılma oranı ise 0.2 puan azalarak yüzde 53.8'e geriledi.(3)

Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişimini birinci derecede etkileyen üç temel faktör var… Büyüme, istihdam ve gelir dağılımı.Türkiye'de üretim yapısı ithalata bağımlı olduğu için ekonomide büyümede olsa, işsizlik oranı yüksek seyrediyor. (...) İşsizlik, gelir azalmasına, tüketimin azalmasına ve toplam talebin azalmasına neden olur, işgücünün atıl kalmasına neden olur, büyümeyi negatif etkiler.Özellikle gençler arasında işsizliğin yüksek olmasının temel istikrar sorunu yanında öne çıkan iki nedeni var… Birisi eğitimde işgücü planlaması yapılmıyor. İkincisi yeni yatırım yapılmıyor. (4)

DİSK-AR’ın raporda, işsizlikle mücadele için yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

>>Haftalık çalışma süresi, gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı 90 saate düşürülmeli.

>>Kamuda kadrolu ve güvenceli istihdam artışı sağlanmalı, personel açığı derhal kapatılmalı.

>>İşbaşında eğitim adı altında çırak, stajyer, kursiyer ve bursiyerlerin ucuz işgücü deposu olarak kullanılması uygulamasına son verilmeli.

>>Herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalı.

>>Güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmeli.

>>Sendikalı hak ve özgürlüklerin kullanımı güvence altına alınmalı.

>>İşsizlik Sigortası Fonu’nun amaç dışı kullanımına son verilmeli, fondan yararlanma koşulları iyileştirilmeli. (5)

TOBB Üniversitesi'nden Prof. Serdar Sayan, "Önemli olan istihdamın 8 ya da 9 milyon mu arttığından ziyade aynı 17 yıllık sürede çalışma yaşındaki nüfusun ne kadar arttığı ve istihdam artışının bu artışla uyumlu olup olmadığıdır” dedi.

"Türkiye’nin çalışma çağındaki nüfusu zaten her yıl 750-800 bin artıyor" diyen Sayan bu süreçte çalışma çağındaki nüfusun 13,5 milyon arttığını hatırlattı. (6)

(1) )Arif Özsağır, dergipak

(2) )oda tv 15.10.201

(3) siyasihaber4.org 16.10.2018

(4) Esfender Korkmaz. YENİÇAĞ, 18.10.2019

(5) birgun.net 17.10.2019

(6)amp.dw.com 7.11.2019


Lisans : Yazaron Lisansı

26 Kasım 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum