ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

İNSANI ALDANIŞA İTEN SEBEPLER

İNSANI BİLE BİLE YANLIŞA SÜRÜKLEYEN DUYGU NEDİR?

Bir düşünce iş ve eylemin iyi veya kötü olduğunu ya da bunun şeytanın vesvesesi olup olmadığını nasıl anlarız?

Buna birçok cevap verilebilir. Bu cevaplara dair birçok örnek de gösterebilir ama asıl cevap kişinin vicdanında gizlidir. Şöyle ki; eğer o düşünce, iş veya eylem bizi gizliliğe sevk ediyorsa o iş şeytanidir. Bir başka deyişle kişi yaptığı işin başkası tarafından görülmesini istemiyor ve bundan çekiniyorsa o iş yanlıştır. Altı bezli bir bebek bile çişini yapacağı zaman odanın içinde gizleneceği bir yer arar. Yani insanın fıtratında doğru ile yanlışı ayırt etmesine yardım edecek bilinçaltı bir sistem vardır.

Peki nasıl oluyor da insan bu kadar yanlışa düşüyor? Daha da önemlisi neden düştüğü yanlış yolda yürümekte ısrar ediyor? Bu sorunun cevabı da insanın fıtratında bulunan beka arzusu ve nimetlerin devamlılığını isteme içgüdüsünde gizli! Bunu ilk insan ve ilk aldanışla örneklendirebiliriz;

Hz. Âdem’i Şeytanın oyununa getiren onun cennette devamlı kalma isteğiydi. Pekâlâ biliyordu ki bir lütuf olarak cennete yerleştirilmiş ama oradan çıkartılıp imtihan edileceği mekâna gönderilecek. İşte şeytan bu noktadan vurmuş ve onu yanlışa sürüklemişti. “-Ey Âdem, eğer cennette devamlı olarak kalmak istiyorsan yasak olan meyveden ye ve melekleş. Böylece melek olarak sürekli cennete kalabilirsin!”

Zalim bir yöneticiyi zulme teşvik eden şey o makamın elinden alınacağına dair vehimlere kapılmasıdır. Bunun gibi insanı ihtiyacının çok ötesinde para ve mal biriktirmeye iten de o malın tükeneceğinden korkmasıdır…

Sözün özü şu ki; fani olan nimetlere beka elbisesi giydirmeye çalışmak beyhude bir çabadır. Buradan hareketle insana düşen şey; yaradılıştaki gaye ve hikmetlere uygun olarak yapacağı eylemleri vicdan süzgecinden geçirip hesabını veremeyeceği işlere kalkışmamasıdır.

Said Dayıoğlu


Konu : İNSANI ALDATMANIN EN KOLAY YOLU...

Lisans : Yazaron Lisansı

05 Ocak 2020
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum