ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
10 ay önce

İlk Karadelik fotoğrafı çekildi

10 Nisanda bilim dünyası bir ilke imza attı ilk karadelik fotoğrafını bizlere yayınladılar.Bence bu saygı duyulması gereken emek verilmiş bir durum.İnsanların çoğunluğunda hayal kırıklığı var neden mi? herkes bizim galaksimizin merkezindeki karadeliğin fotoğrafını bekliyordu ve birde fotoğrafın bulanık olma durumu var tabi.Ama birde bu saygı duyulmayan fotoğrafta yapılan bulgulara bir bakalım.Söz konusu karadelik Dünyaya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıkta, saat yönünde döndüğüne ait bulgular var, Güneş'ten yaklaşık 6.5 milyar kat kütleye sahip ve MS 87 diğer adıyla Mesier 87 galaksisinin merkezindeki yani çekirdeğindeki karadeliğin fotoğrafı.Bilim adamları sunumda başka boyutlara açılan kapı olma ihtimalinden ,solucan deliklerinden de bahsetti aslında hiçte hayal kırıklığı değildi.Sadece imkanlarla ilk fotoyu net çekemediler ki sırf bu fotoyu oluşturmak için bile yüzlerce hard disk veri kullanılmış.Eminim ki ileride çok daha net fotoğraflar çekilecek.Bu bulanıklıktan hoşnut olmayanlar Pluton'un ilk ve son çekilen fotoğraflarına baksınlar belki ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.Ayrıca bu olay sayesinler yıllar once bu teoriyi ortaya atan Aynştayn'ın karadelik teoriside doğrulanmış oldu.Arkadaşlar bu fotoğraf için çok uğraşılmış bu fotoğrafı çekebilmek için Dünya kadar büyüklükte bir teleskop yapılması gerekmiş bu imkansız olduğu için tüm dünyada aynı verileri toplayan bir çok radyo teleskopu kullanılmış okada r hassas ve meşakatli bir işin ortaya çıkması kanaatşmce saygı duyulası bir şeydir.Şimdiye kadar karadelikler hakkında ne gördüysek hepsi temsili simülasyonlardı.Olaylara objektif bakarsanız neyin ne olduğunu daha iyi anlayacak ve en azından yapılan işe saygı duyacaksınız.

Son olarak Neil Armstrong`un dediğini değiştiriyorum "İnsanlık için küçük, benim için büyük bir adım!” demiş kendisi bense "BİZİM" diyorum.


Galeri

Konu : İlk Karadelik fotoğrafı çekildi

Lisans : Yazaron Lisansı

11 Nisan 2019
2 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
3 yorum

Nazif Çalıkoğlu 9 ay önce

Hollywood sütüdyolarında çekilen fotoraflara inanmayacağız elbette.. Kainatın içinde UZAYDA bu kadar rahat değiliz.. Gezegenimiz dışında bizlere ulaşım yok.. görevde yok...saygılar güzel yazı..


Nazif Çalıkoğlu 9 ay önce

https://www.youtube.com/watch?v=ZuhcV3bvjCY&t=72s Düz dünya derneğimizin videosunu izlemenizi rica ediyorum..


Aysun Boz 9 ay önce

görüş ve düşüncenize saygı duyarım,bize sunulanın doğruluğu tartışılır ama yinede kanaatimce en azından bize sunulana saygı duydum.Saygılar