ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Her Şeyci Osman

Şehrimizde yaşayan ilginç kişilerden biri efendiliği, güler yüzüyle tam bir esnaf sayılan Her Şeyci Osman'dır. Çocuklarına esnaflığın raconunu kavratamamış olmaktan yakınır.Yavaş, tatlı sesiyle konuşur, dinleyeni bıktırmaz. Görgülü, nezaketli, orta yaşlarda, orta boyda bir kimsedir.

Ana caddede, uzunluğu 6-7 metre, eni 2 metre kadar bir dükkanı işletiyor. Dükkanın üst katının yarısı dahil içi eşya dolu,içeride adım atacak yer yoktur. Başkalarında bulunmayan herhangi bir şeyi ona sorulsa der ki:

"Benim adım Her Şeyci Osman. Bekle biraz." İki dakika içinde bulamayacağıızı düşündüğünüz şeyi getirmiştir. Üstelik fiyatı tahmin ettiğinizden daha düşüktür.

"Buyrun efendim, başka arzunuz.? "

O dükkanda başkası olsa aradığını böyle kısa sürede bulup getiremez. Hareket alanı bile çok dardır. Hal böyleyken o devamlı, daracık dükkanında sıkılmadan müşterilerine güler yüzle hizmet etmeye devam eder. Ben olsam onun yaptığını yapamam. Uzun süre dar bir yerde durmak kolay mı?

Geliri ortalama bir esnaftan fazladır.Yaptığı işe rakip yeni görülmeye başladı.Lükse kaçmadan, sade yaşamayı tercih eder.Bizim büyüklerimiz buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi olmadan da mutlu yaşadılar ona göre. Diğer esnaf gibi kaldırımın bir kısmın işgal edip kapı girişini çocuk oyuncaklarıyla süslemiştir. Fakat dışarıda oturacak, oylanacak kadar yer yoktur.İlginç olmasının bir başka nedeni köyünde az çok tarım işlerini de yapmasıdır.Bir gün iki karpuzu bir koltuğa nasıl sığdırdığını sordum.İki koltuğu olduğunu, birine iki karpuzu sığdırmaya çalışmadığını söyledi.

İyi ki varsın Osman Aga.


Konu : Her Şeyci Osman

Lisans : Yazaron Lisansı

23 Haziran 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum