ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Gurbet ve Kardeşlik

Mü’minler kardeştir, der rahmet Peygamberi. Yeri gelir, kan kardeşliğinden öteye geçer. Demek istediğim şu ki; bazen din bağı, kan bağından güçlü olabilir.

Ben din kardeşliğini, İstanbul’da Hüdayi kursunda açık açık yaşayarak görüdm. Burada sadece Türk kardeşlerimiz yok, neredeyse dünyanın dört bir tarafından gelen yabancı kardeşlerimiz var; Moğolistan’dan, Türkmenistan’dan, Azerbaycan’dan, Kırgızistan’dan, Kazakistan’dan, Rusya’dan… Onlar buraya 2 yıllığına çok uzaklardan geliyorlar ve 2 yıl boyunca ülkelerine gitmiyorlar, buradaki eğitimleri bittikten sonra ülkelerine dönüyorlar. Onlar muhacir, biz ensarız adeta.

Onları gurbeti bizden daha uzun yaşıyorlar, onlara gereken ilgiyi göstermemiz gerekiyor.

Hiç unutmuyorum, Konya’ya bayrama gitmeden önce, bir teheccüd vakti, Kırgız kardeşlerimiz mescide toplanmış, dua ediyorlardı. Ben ve birkaç Türk kardeşlerimiz de, onların gözyaşlarıyla yaptıkları dualarına katıldık. İlk önce Kur’an-ı Kerim okundu, sonra dua yapıldı. Dua yapılırken bazı Kırgız kardeşlerimizle bazı Türk kardeşlerimiz gözyaşlarına hakim olamadı, ben de çok etkilendim, iç dünyamda bir yanardağ adeta lav fışkırtıyordu.

Böyle güzel insanlarla, Hüdayi çatısı altında, bizi karşılaştıran Allah’a şükürler olsun. Herkese nasip olmaz, buradaki dostluk, kardeşlik. Her yiğit gurbetin acısını sevince dönüştüremez gönlünde. Gurbet zordur belki, ama hayırlı bir ortamda, bu yabancı kardeşlerimizle bir aile gibi olmak, unutturuyor tüm sıkıntıları size. Eğer kendini Allah rızası için bir şeyler yapmaya adamışsanız, akıp gider gönlünüzden gurbet acısı.

Bazen derin düşünceler dalarım ve derim ki; Allah’ım sana şükürler olsun, bana böyle güzellikler yaşattığı için, iyi ki buraya gelmişim. Allah annem gilden razı olsun beni buraya gönderdikleri için.

Gurbet dedik, kardeşlik dedik. Burada gerek Türk kardeşlerimiz olsun, gerekse yabancı kardeşlerimiz olsun, sürekli gece gündüz birlikte olduğumuz için, aile gibi olduk, kardeş gibi olduk. Biz zaten din kardeşiyiz vesselam..!

SÜNDÜS KOÇ – İSTANBUL

22.12.2011 – PERŞEMBE 11:21


Konu : Gurbet ve Kardeşlik

Lisans : Yazaron Lisansı

03 Nisan 2018
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum