ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

FORMATLANMIŞ NESİLLER

FORMATLANMIŞ NESİLLER

Bir yazı okumuştum özetle şöyle bir tespiti vardı; eğer korumanız gereken bir ağacınız varsa ve bunu koruduğunuz düşman Alman ise çok korkmanıza gerek yok. Çünkü Alman sizi yener veya fırsatını bulursa ağacın dallarını keser ama ağacın kökü sağlam olduğu için o ağaç tekrar filizlenir. Eğer bu düşman Rus ise ağacı dibinden keser ama ağacın kökleri sağlam olduğu için biraz geç olsa da o ağaç yine büyür. Eğer düşmanınız İngiliz ise işte o zaman çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü İngiliz size dost gibi görünür. Sizinle beraber o ağacı sular, gübre atar ve büyümesini izler! ama fırsatını bulduğu anda köküne zehir enjekte eder. Böylece o ağaç bir daha yeşermemek üzere kurur. Burada ironik olan şu ki; siz buna üzülürken o da sizinle beraber ağlar… İŞTE ÜÇ YÜZ YILDIR BİZİMLE UĞRAŞAN ZİHNİYET BU!

Tevekkeli değil, hali hazırda dünya üzerinde 46 devlet “İNGİLİZ MİLLETLER TOPLULUĞU” adı altında kendi aralarında müsabakalar düzenliyor ve bir rutin olarak devlet veya hükumet başkanları toplu veya ayrı ayrı İngiltere’ye giderek kraliçeye bağlılık yemini ediyor. Bu devletçiklerde, halk kendi dil ve kültürünü unutmuş ve geçmişleriyle bağları kesilmiş durumda.

Bizden de Kraliçenin eteğini öpmek üzere bu toplantılara katılan devlet başkanları ve yöneticiler “İngiliz valileri” var mıydı sorusunun cevabına sizlere bırakıyorum.

Tarihte kurduğumuz en güçlü devlet olan Osmanlıyı yalnızca dışarıdan yapılacak saldırılarla yıkamayacaklarını anlayan İngilizler, içeride bizden görünen adamlar satın aldılar. Bunlar vasıtasıyla yenilerini yetiştirdiler ve nihayet bunlar eliyle devleti yıktılar. Yıkılan devletin köklerinin de yok edilmesi gerekiyordu ki bir daha filizlenmesin. Son günlerde izlediğimiz Süleymani suikasti ve ardından perdelenen oyun benzeri bir oyunla Osmanlı tasfiye edilerek yerine yeni bir “devlet”çik kuruldu. Şimdilik bu devletin inkılaplar adı altında yaptığı tahribatlardan bahsetmeyeceğim ama devlet geleneği olan ve köleliği kabul etmeyen bir milletin, nasıl ve hangi yollarla buna hazırladığına dair can alıcı bir noktaya temas edeceğim;

Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni sistemi inşa etmek ve halkı sindirmek amacıyla 500 bin kişi katledilmişti “bunu da nereden çıkarıyorsun diyenler o dönemde yaşamış Cumhuriyetçi yazarların kitaplarına ve itiraflarına bakabilirler”. Sonrasında Osmanlıdan kalan öğretim görevlileri tasfiye edilerek yerine Avrupa’dan ithal Yahudi ve İngiliz profesörler getirildi. Bunlar eğitimi yeniden dizayn ederek yetişmekte olan nesillere anlatılmak üzere Avrupa’nın ne kadar çağdaş ve ilerici olduğunu bizim geçmişimizinse ne kadar karanlık ve gerici olduğunu anlatan müfredatlar hazırladılar. Böylece geçmişine düşman, Avrupa’ya hayran nesiller yetişecekti. Tam da burada durup geçtiğimiz yüzyılda yetişmiş nesillerin yaptıklarına bakılarak yapılmak istenilenin ne ölçüde başarıya ulaştığını görebiliriz.

Sözün özü şu ki 1947’de imzalanmış bir antlaşmaya dayanılarak hazırlanılan müfredatlar la devam eden bir eğitim anlayışı bizi er geç müstemleke yapacaktır. Ve nihayetinde yukarıda bahsedilen 46 devlete bir devlet daha eklenecektir…


Konu : PROJE NESİLLER

Lisans : Yazaron Lisansı

15 Ocak 2020
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
1 yorum

Seyit R. Özer 6 ay önce

Geçmişe bağlarımızı koparmak için inkılaplar yapıldı.Batı ya hayran nesiller yatişti. Ama hesapları tam olarak tutmadı.