ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
5 ay önce

Fenerbahçe ve Damat İstifa!

En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim; girdiği tüm seçimlerde AK Parti'ye oy verdim. Yarın bir seçim olsa tercihim yine AK Parti ve Erdoğan olacaktır.

Öyle yapılan algı gibi, ne ülkemi karıştırmak isteyenlerin oyuncağı olurum, ne de Koç'un boynuzuna takılırım.

Girizgâhtan da anlaşılacağı üzere konumuz futbol.

Bir kaç soru ile konuyu izah etmeye çalışacağım.

1. Bazı takımlar kollamıyor mu, daha açık ifadeyle Trabzonspor'a pozitif ayrımcılık mı yapılıyor?

2. Başta Fenebahçe olmak üzere diğer takımların VAR ve hakemler üzerinden hakları mı yeniliyor?

3. Özellikle Fenerbahçe üzerinden yeni bir sokak olayları mı tertipleniyor?

Gelin bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

Cevaba üçüncü sorudan başlayacağım. Çünkü ilk iki sorunun cevapları da böylece ortaya çıkmış olacak.

Benim de takip ettiğim medyalarda son bir haftadır "Aman dikkat! Fenerbahçe taraftarını sokağa dökerek yeni bir sokak olayları tertipleniyor" diye manşetler atılıyor.

Sebebi de Fenerbahçe-Alanyaspor arasındaki maçta yapılan büyük hakem hatalarından sonra tribünlerin "Damat İstifa" diye tezahurat yapması.

Türkiye'de futbolu takip etmeyen biri için haklı olarak "Çok saçma" bir talep bu. Futbol maçında hakkının yendiğini düşünen bir klubün taraftarları, Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak'ı kastederek "Damat İstifa" diye tezahürat yapıyor.

Bir tarafta spor, bir tarafta siyasi bir figür! Daha da ötesi Tükiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı!

Peki Berat Albayrak niye Fenerbahçe taraftarının hedefinde?

Aslında bu basit sorunun cevabını Türkiye'de futbolu takip edip de bilmeyen yok! Ama her nedense bizim hükümete yakın medyada bu cevap yok sayılıp, karşı bir söylem geliştiriliyor; taraftarı sokağa dökecekler.

Berat Albayrak değil mi ki perde arkasından Trabzonspor'a katkı veriyoruz diyen? Aynı konuşmasında 5 Trabzonlu bakanız derken kastı neydi?

Berat Albayrak değil mi ki, Trabzonspor formasını giyerek "Dikkatinizi çekerim, bu 2010-2011 sezonunun forması, yani şampiyonluk forması" diyen!

Sayın Berat Albayrak ülkedeki FETÖ kumpaslarını bilmiyor mu?

3 Temmuz FETÖ'nün şike operasyonunu yapan polis ve savcıların ya FETÖ'DEN hapiste, ya da firarda olduğunu bilmiyor mu?

Şike davasının medya imamı Mehmet Baransu'nun hapiste olduğunu bilmiyor mu?

Perde arkasından desteğin perde önündeki iz düşümü nedir?

Sayın Berat Albayrak'ın babasının basın önünde yaptığı "Turkuvaz Medya olmasa Trabzonspor'u boğarlar" açıklamasını nereye koyacağız.

Ulaştırma Bakanı'nın "İnşallah Trabzonspor şampiyon olur" açıklamasını ne yapacağız?

Bahsi geçen bakanlar Türkiye'nin mi yoksa Trabzonspor'un bu bakanı?

Fenerbahçe üyesi olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan üyeliğinin 25nci yılında katıldığı Fenerbahçe Divan Kurulu'nda, o akşam oynanacak maç için aldığı davet üzerine "Ben tarafsız olmalıyım, o yüzden sadece Milli maçlara katılıyorum" derken, bakanların bu yaptıkları hangi tarafsızlık ilkesine uyuyor?

Elbette herkes gibi bakanlar da takım tutabilir, statta takımlarının maçlarını izleyebilir. Ama herkesin bakanıysalar fanatizmden uzak durmaları gerekir. Bizlerin yanlış anlayacağı, eğip bükeceği davranış ve söylemden uzak durmak zorundalar. Durmazlarsa da bu tepkileri alırlar.

Berat Albayrak'ın 2010-2011 iması 30 milyon taraftarı olan bir camiayı kışkırtma olmuyor mu?

Neden medya olayın öznesi dururken verilen tepkiler üzerinden bir algı oluşturuyor?

Fenerbahçe taraftarının bu haklı tepkisi niye anarşizmle veya siyasi komplolar üzerinden ele alınıyor?

30 milyon Fenerbahçe taraftarının içinden milyonlarcası AK Parti'ye oy veriyor. Peki bu açıklamaların AK Parti'ye ve Cumhurbaşkanımıza zarar vereceği hesaplanmıyor mu?

Sadece Fenerbahçe değil, tüm diğer takım taraftarları da bu tarafgir açıklamalardan rahatsız. Yakında canları yandığı zaman onlardan da aynı tepkiler yükselecek.

Ayrıca geçen yıl Galatasaray camiası top yekûn Başakşehir'i hükümlerin kolladığını ve şampiyon yapılacağını haftalarca dillerdirmedi mi? Her gün twitter'da etiket oluşturmadılar mı?

Galatasaray hocası Fatih Terim sezonun ilk yarısında aynı açıklamaları yapmadı mı?

Yaklaşık 1 ay önce Fenerbahçe-Beşiktaş maçı sonrası aynı açıklamalar yapıldı. Beşiktaş Jimnastik Klübü başkanı tüm basını toplayıp açıklama yapmadı mı?

Peki kıymetli basının o zaman aklı neredeydi? Niye o vakit bu kulüpler taraftarlarını sokağa dökmek istiyorlar demedi?

A Spor kanalında çifte standartlı yorumlar yaparken, hükümete yakın tüm medya kuruluşları Fenerbahçe'nin MHK ve TFF'ye isyanını "sokak ayaklanması" olarak lanse ederken, Fenerbahçe'ye gönül verenleri kıracağını, kışkırtacağını hesap etmiyorlar mı?

Tüm bu yaşananlar ister istemez insanın aklına Fenerbahçe'nin önünün kesildiğini düşündürüyor.

Tüm maçları elimden geldiğince takip ediyorum. Trabzonspor'un özellikle kollandığını düşünmüyorum. Hakemler Trabzonspor aleyhine de yanlış kararlar verdi.

Senelerdir kulüpler ve taraftarlar arasında bu tür sataşma ve çatışmalar olur. Bundan sonra da olacak. Ama her takım tepki gösterirken susup, Fenerbahçe tepki gösterince sırf bir bakanı koruma uğruna koskoca bir camiayı anarşizmle, birilerinin oyununa gelmekle suçlamak ne ahlakidir, ne de aklidir.


Konu : Spor ve Siyaset

Lisans : Yazaron Lisansı

12 Şubat 2020
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum