ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

ELEŞTİRİ ÜZERİNE

Millet olarak aşırılığı seviyoruz.Bir kişi veya olguyu değerlendirmemiz gerekse, ya tamamen kabulü veya tamamen reddetmeyi tercih ediyoruz. Bu bakımdan usülünce eleştiri yapamıyoruz. Bu konuda benciliz, ölçülerimiz objektif değil.

Yun. kritike(tekhne) - ayırt etme, yargılama, eleştirme (sanatı)) : Genel anlamda)Bir insanı, bir yapıtı, bir konuyu, doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek ereğiyle inceleme işi.Felsefede Özellikle bilginin temellerini ve doğruluk durumunu inceleme, sınama, yargılama. (Bilgieleştirisi.) (Kant'ta) Usun yargılanması,eleştirilmesi. // Burada insan usunun sınırları söz konusu edilir. İnsan usunun deneyden bağımsız olarak salt kendi kendine neyi başarıp neyi başaramayacağı araştırılır.eleştirilen bilgi değil, us yetisinin kendisidir.(1)

Eleştiride "Bir insanı, bir yapıtı, bir konuyu, doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amaç" olması gerekiyor. Fakat uygulamada, bir şeyin yanlış yönlerini göstermeyi eleştiri olarak kabul ediyoruz. Örnek olarak, bir yazar yüz civarında kitap yazmış, bunlardan bazıları toplumumuzda çok ilgi görmüş ve 50.baskısı yapılmış. Üniversite hocası, dekan olmuş.Tv programları yapmış. Böyle biri başarılarıyla anılmak yerine, "Şunu dedi, bunu dedi, işe yaramaz, zındık, sapık, bırakın onu!" veya "Sünneti inkar ediyor, kur.an bize yeter, diyor..." şeklinde onun hakkında karalama ve saldırılar rahatlıkla yapılabiliyor.Bu yaklaşımların temelinde "O benim gibi düşünmüyor, o halde kötüdür, gereksizdir." anlayışı mı var acaba? Acaba eleştirdiğimiz kişilerin hiç mi olumlu yanı yoktur? Varsa bile o olumlu yanlarını görmek istemiyor muyuz? Her şeye at gözlüğüyle mi bakıyoruz.Eğer bunları hatırlatırsanız, muhatabımız size de düşmanca tavır takınmaya başlıyor. Çünkü onun gözünde siz de zındık vs. oluyorsunuz.

İnsanlarımızın düşüncelerini etkileyen, ayrımcılığı körükleyen o kadar çok etken var ki! Bazıları tuttuğu futbol takımı sebebiyle tartışıyor, kavga edebiliyor. Bir başkasının zihninde particilik, ırk, mezhep üstünlüğü gibi şablonlar bulunuyor. Bu şablon uymuyorsanız, ondan değilsiniz ve yanlış yoldasınız demektir. Allah size hidayet versin.Böyle bir temennide bulunacakların sayısı da azdır. İçten içe "Allah belanızı versin" demezlerse bu bile büyük meziyettir onlar için.

.(1) nedirnedemek.com

***

Kurtulmak yok insanların dilinden:

"Fakir" kimse layığını bulmuştur

"Zengin hayırsever" enayi olmuştur.

Hayır yapmayana "cimri" derler

Başarılı olanı çekemezler!

İnsanların dili yılan gibi zehirli

Durduk yerde kusur icat ederler

Biraz ciddi olan "çok kibirli"

Sert görüneni “kaba” derler

"Yumuşak huylu" yu aptal bilirler!

Boş zamanda dedikodu

gündelik bir sanattır

Ne derlerse desinler,

onsuz duran çok azdır!

şubat, 2000


Konu : Eleştiri Üzerine

Lisans : Yazaron Lisansı

24 Haziran 2019
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum