ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Ekseriyet kendinden önce dünyanın değişmesini ister

...Suya düşen bir damla ve oluşturduğu halkalar

Aynı hanede yaşayanlar arasında bile anlaşmazlık ve fikir ayrılıkları oluyorken başında halifesi olmayan ve dinini tam manasıyla öğrenememiş milyardan fazla insan arasında da görüş ayrılıklarının olması normal sayılabilecek bir durum. Kaldı ki dört halife döneminde bile farklı düşünceden dolayı cennetle müjdelenmiş sahabeler birbirine kılıç çekmişlerdi. Bugün bu ayrılıkların olmamasını ummak iyimserliğin ötesine geçmek olur.

Elbette ümmetin derdiyle dertlenip sorunlarına çözüm bulmak için uğraşacağız ama bunu etrafımızı kırıp dökerek değil hoşgörü ve empati ile yapmak daha akıllıca olmaz mı?Zannımca içine düştüğümüz en büyük yanılgılardan biri de kendimize söyleyemediğimizi başkasından beklemek. Yani kolay olanı seçip kendimizden önce dünyanın düzelmesini istemek...

Bir alimin dersinden yola çıkarak şu örneği verebiliriz. Mesela suya atılan bir taşı düşünelim; taş düştüğü andan itibaren iç içe ve küçükten büyüğe doğru bir çok halka oluşturur. İşte biz kendimizi o en küçük halkanın içindeyiz gibi düşünüp önce o halkanın içinden başlayarak düzeltip mamur etmeye çabalamalıyız. Böylelikle belki daha az insana ulaşırız ama önce kendi eksiklerimizle uğraştığımız için insanları kırıp dökmeyiz. Kırıp dökmeyiz diyorum çünkü kelam kalpten değil dilden çıkarsa ya kulağa takılıp kalbe inmez ya da karşıdakini yaralar.

Belki en iyi ve isabetli tebliğ, yaşayışla yapılan tebliğdir. Atalarımız da bunu böyle yapmış. Bosna, Arnavutluk ve Endonezya gibi yerler bu yolla İslama girmişler.

Buradan konuşmayalım ve iyiliğe özendirip kötülükten sakındırmayalım sonucu çıkmaz. Elbette bunu da yapacağız ama söylediklerimizin etki oluşturabilmesi için yaşayışımızın da bizi yalanlamaması gerekir.

Bunu doğrular nitelikte meşhur bir lakırtı var; "hocanın dediğini tut gittiği yoldan gitme" diye...

Hasılı kelam. Elbette dünyayı kurtarmayı düşüneceğiz ama kendimizden başlamak kaydı şartıyla...

Said Dayıoğlu


Konu : Ekseriyet kendinden önce dünyanın değişmesini ister

Lisans : Yazaron Lisansı

28 Ekim 2018
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum