ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Düşün Düşün

Özellikle son iki asırda İslam aleminin sanayide, teknolojide, ilimde, edebiyatta, sanatta seviye kaybettiğini ve geri kaldığını görüyoruz.Akabinde hurafelere yönelme, doğru dürüst bir şey üretememe, icad ve keşifler den uzaklaşma geliyor.Bir kesim Batı'ya hayran,onları taklit etme istediği içinde, kendi değerlerimize düşman halde.

Niçin bu haldeyiz? Doğru düşünmenin önemini kavrayamamışız.Hatta düşünen kimseleri küçümsemişiz.Felsefe ile meşgul olanlara "kafayı üşütmüş" demişiz."Düşün,düşün/..oktur işin." demişiz.Descartes'in "Düşünüyorum, öyleyse varım!" özdeyişini anlayamamış. Buna karşın "Düşünüyorum, öyleyse vurun. /Oktay Akbal." demişiz. Oysa düşünceler eyleme dönüşür, düşünmeden bir şey olmaz.

ABD 'de bulunan düşünce kuruluşlarının sayısı 1860'a ulaşmış, belki bunun için büyük ülke olmuşlar. Bu konuyla ilgili olarak 2018 yılında hazırlanan rapordan bir bölümü şöyle:

".. Rapora think-tank endüstrisinin ABD’de karar alma ve politika yapım sürecindeki önemine dikkat çekerek başlayan Chance, bu sektörün ABD’de 20. yüzyıl başlarında geliştiğini yazmıştır. ABD’de günümüzde 1.830 civarında düşünce kuruluşu olduğunu belirten Chance, tüm dünyada bu alanda yalnızca 6.618 kuruluş olduğunu söyleyerek, ABD’nin bu alandaki öncü konumuna dikkat çekmiştir. Bu sektörün ABD’deki yıllık geliri ise 1 milyar dolar civarındadır. Bu rakamlar, kimileri için çok da etkileyici olmasa da, Chance’e göre, ABD’deki think-tankler, politika yapım ve karar alma süreçlerinde Amerikan yüksek öğretim kurumlarından bile daha etkili konumdadır. Bunun sebebi ise, Amerikalı siyasetçiler (yasa yapıcılar) ve think-tankler arasında, yıllar içerisinde güçlü bir bağımlılık ilişkisinin kurulmuş olmasıdır..."

(kaynak:mepanews.Ozan ÖRMECİ)


Konu : Düşün Düşün

Lisans : Yazaron Lisansı

26 Kasım 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum