ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
4 hafta önce

DEVLET MANAV MI OLDU?

Sosyal devlet naraları atan “Amerikancı sosyalistler”, ülkenin gerçek sahibi olduklarını iddia eden dönme “Beyaz Türkler”, neye ve niçin muhalefet etmesi gerektiğini bilmeden emperyalist patronlarının direktiflerini aynen uygulayan “sözde muhalefet” ve bizim evlere şenlik “gayrı milli medyamız” hep bir ağızdan bağırdılar; Devlet Manav mı oldu diye… bu tip kişi ya da gruplara ne söyleseniz boşunadır. Zira bugün söylediklerini yarın inkâr edecek söylem ve davranışta bulunmak onlar için sorun teşkil etmez. Omurgasızdırlar çünkü. İsterseniz konuyu daha iyi anlayabilmek adına dönem dönem değişen ülke gündemi ve bu gündemler karşısında hükumetin yaptığı icraatlar ve bahsi geçenlerin bu icraatlara verdiği tepkilere bakalım. Sonrasında da attığımız başlığa cevap arayalım

Suriye Türkmenlerine yardım edilmiyor diye bağıranlar, yardım götüren MİT tırlarını durdurup Türkiye’yi terörü desteklemekle suçlamadılar mı?

Reyhanlı ve Kilis gibi şehirlere Suriye tarafından roketler yağarken Devlet vatandaşını koruyamıyor diye yaygara koparanlar, Devlet Afrin operasyonuna başlayınca hükumet bizi savaşa sokuyor demediler mi?

Hükumet risk alıp çözüm sürecini başlattığında Devlet teröristlerle anlaşma yapmaz diyerek profillerinin başına TC koyanlar, terörün başı ezilirken devlet sivil halkı öldürüyor demediler mi?

Nakliye ve diğer masraflar sebebiyle rekabet sıkıntısı çeken üretici göç ederken devlet çiftçisini koruyamıyor diye ahkam kesenler, hükumet o bölgelere bölünmüş yollar ve hızlı tren yatırımları yapıp nakliye masraflarını düşürürken millet karnını yolla mı doyuracak, dev lojistik üsleri kurulurken devlet milletin malına bekçilik mi edecek demediler mi?

Dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyoruz diye avaz avaz bağıranlar, devlet petrol arama faaliyetlerine başlayınca çok masraflı, petrol aramayı sonlandırın demediler mi?...

Tüm bunları yapan zihniyet bugünlerde de tanzim satışlarına kafayı takmış durumda;

Dün, vatandaş perişan, patates şu kadar, domates şu kadar diye feryat edenler, hükumetin tüm uyarılarına rağmen fiyatlar düşmeyince buna müdahale edip “Tanzim Satış Noktaları” oluşturmasına karşı ilk tepki olarak devlet manav mı oldu diyorlar. Be kardeşim, “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” demek geliyor insanın içinden ama yukarıda da değindiğimiz gibi bu tip insancıklara ne söyleseniz fayda etmez.

Her neyse, gelelim şu “Tanzim Satışları” ile alakalı fikirlerimize;

Devlet, komünist sistemlerdeki gibi her şeyi kendi inisiyatifine alırsa, bu o devlet için büyük bir yük olur. Bu sebeple işleyişi bizzat yürütmek yerine denetlemek devlet için daha kolay ve ucuz bir yöntemdir. Denetim için istihdam edilecek kadro ile tüm sorumluluğu üstlenerek üreticiden tüketiciye ulaşım ağı kurmak için oluşturulacak kadroyu bir kıyaslayın. İşte bu sebeple işi halka havale edip denetlemek devletin takip edeceği en mantıklı yol olacaktır.

Sistem işleyiş bakımından sorun teşkil edecek bir duruma düşmedikçe olur olmaz sebeplerle müdahale edilmez ama işin içine tekelleşmek ve bu yolla rant sağlamak gibi meseleler girerse Devlet müdahale eder. Tıpkı son zamanlarda yaşadığımız açıklanamayan fiyat artışları gibi. Bu müdahale ilkin kesilen cezalarla kendini gösterir ve bu cezalar çözüm olmazsa şu anda yapılanlar gibi farklı bir sistem oluşturup mevcut sistemin taşeronlarına alternatifsiz olmadıkları gösterilir. Yani devlet alternatif yöntemler oluşturup zaman içinde bu yöntemleri yine halka havale eder. Tıpkı şimdi olduğu gibi. Şu an kurulmakta olan sistem başlangıçta devlet eliyle yürütülürken zamanla yerel yönetimlere daha sonra da açılacak ihalelerle halka verilecek… Bu söylediklerim aramızda kalsın, sakın yukarıda bahsi geçenlere anlatmayın emi..

Sözün özü şu ki evde iki çocuğuyla baş edemeyip söz dinlemediklerinden yakınan vatandaş, 80 milyon insanın aynı anda mutlu edilebileceğini düşünmek gibi yaman bir çelişki içerisindeyse; boşuna yorulmayın. Çünkü o vatandaşa bir şey anlatamazsınız

Said Dayıoğlu


Konu : DEVLET MANAV OLDU DİYENLER AT GÖZLÜĞÜ TAKTIKLARINI FARKEDEMEYENLERDİR

Lisans : Yazaron Lisansı

24 Şubat 2019
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
1 yorum

Firsat Kalin 4 hafta önce

Eline sağlik