ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
11 ay önce

Şimdilk başlığı unutun..

Kocaman kahverengi gözleri ve upuzun kirpikleri vardı..Sesi de çok güzeldi ve çok güzel bir hitabete sahipti. Ailede en çok beni severdi ve ben bundan gizlice gurur duyardım..O çocukluğumun ikonası gibiydi..

Sonra hep beraber büyümeye başladık.O büyürken zorlandı ama; babası öldü, 4 kardeş yetim kaldılar ve dayılarının yardımıyla ayakta durdular.. Malatya nın en zengin ailelerinden birinin güzeller güzeli kızı olan halam onlara annelik yapmaya çalıştıysa da başaramadı , çünkü hiç zorluk görmemişti; birdenbire 4 çocukla dul kalınınca ne yapılır bilemedi..

Dayılar tek kızkardeşlerine dörtelle sarıldılarş yeri geldi çocuklarına manto almadılar ama ona aldılar, önce onların pazarı yapıldı sonra bizim..O dayılardan biri benim babamdı.. Ve benim güzel gözlü kuzenim okudu , önce polis sonra Edebiyat Öğretmeni oldu,Angara polatlılı , bir zamanlar CHP de çok popüler bir avukatla evlendi.AnGara diyorum çünkü kocasını hep 'basit bir köylü' olarak görd.Avukatımız yürüdü gitti..Ve benim kuzen Çankaya sosyetesinde 'Malatyalı' olmayı zul addederek yeni bir hayata geçti..Artık Ataköy de de evleri vardı ve İstanbul a her gelişinde dayıkızını da ihmal etmiyor, gelip gidiyordu.. Hayatla ilgili analizleri yine çok güzeldi, yine iyilik ve güzellik üstüne şahane sohbetler yapıyorduk.

Taa ki ben umreye gidene kadar....Birgün aradı; İstanbuldayım geliyorum sana dedi..Geldiğinde de ilk sorusu,'ne umresi? neden gittin ki? oldu..Hiç görmediğim bir yüzünü görüyordum..Bu sorunun cevabını ve onun dediklerini anlatmıcam..Onunla artık başka şeylerden konuşmalıydım, sohbeti değiştirdim..Öğretmenlik yormuyor mu artık? gibi bir soru geldi aklıma..Yok dedi,Yalnız recep diye bir çocuk var, onla uğraşıyorum..geçenlerde annesi geldi konuşmak için, kadın boşanmış ,çocuk da sorunlu.. Ama hiç keyfim yoktu, bir de çocuğuna Recep adını koyan bir kadını çekemezdim, yok dedirttim...Dehşet içindeydim..Dayısı Mahmut tu, kardeşi Hasan dı, abisi Yusuf tu..Bu nasıl bir kindi,ne oldu da böyle olmuştu??

Sarı saçlı,mavi gözlüye aşık olmuştu, o aşk onu kör etmişti..Benim çocuklarımın adları Halil di, Ömer di..Beni çekebiliyor muydu?Oysaki çocuklarına Recep diyen anneler sarı saçlı mavi gözlüye ne Recepler, ne Mehmetler,ne Hasanlar büyütüp feda ettiler..Conk bayırlarında yüzer biner gittiler...

Şu anki kafa konforunu onlara karşı kin kusasın diye feda etmediler!

Benim Halilim ve Ömerim var, Recep diyeni çekemezsen dublesini hiç çekemezsin ..Güle güle kuzenYol ayrımı bu mudur? Evet ve bu yol uzar gider..Sen mavi gözlü sarı saçlına kavuşuncaya kadar yollarımız ayrıdır artık....


Konu : Çocuklarına Recep diyen anneler

Lisans : Yazaron Lisansı

16 Nisan 2018
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
1 yorum

Yazaron Yazar 11 ay önce

Bir millet kendi dinine, kültürüne nasıl bu kadar düşman edildi üzerinde düşünmek gerek.