ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
2 yıl önce

Cevat Akşit' in Yalan Yanlış Fetvaları

Geçen gün yine sosyal medyada gezerken Cevat Akşit' in bir konuşmasına denk geldim. Neymiş ? Cuma hutbesi sırasında cemaat amin diyemezmiş, dua edilmezmiş, eller kaldırılmazmış. Diyanetin bu yanlışını düzeltelim diyor. Tam metin şöyle;

"Cuma günü hatip minbere çıktığı zaman artık ne konuşma vardır ne namaz. Amin denmez, eller dua için açılmaz, cemaat hutbeyi dinler, imam içinden dua eder. Toplu ve sesli dua namaz bitiminde tesbihatta yapılır."

diyor.

Önceden sohbetlerini çok dinlerdim ancak baktım genelde içi boş, topluma faydası olmayacak konular üzerinde tartışma yaptığından sonraları pek dinlememeye başlamıştım.En son bunları duyunca da artık bir şey yazayım dedim.

Bu zihniyet genellikle ibadetin, dinin özünü bilmeyen kişilerdir bana göre. Hatta fıkhi bilgisinden de şüphe etmeye başladım.

Namaz başlı başına bir duadır. Namaz da secdeye gittiğinizde içinizden geldiği gibi dua edebilirsiniz mesela.

Şafiiler sabah namazının ikinci rekatında doğrulduklarında ellerini açarak dua ederler mesela.

Onlar şafii değil mesele. Bu tür uygulamaları Peygamberimiz de yapmıştır.

Hanefi mezhebinde de vardır. Mesela vitr vacip namazının son rekatında ellerinizi kaldırabilirsiniz kunut duaları okurken.

Namaz başlı başına bir duadır yani demek istediğim.

Hutbe de Namazdan bir parça ise, neden elleri kaldırmak, amin demek sorun olsun?

Hatta namazda fatiha bittikten sonra cemaat hep bir ağızdan amin diyemez mi?

Neden hutbede amin denilemesin?

***

Amacım bu tarz ceviz kabuğunu doldurmayacak meseleler hakkında tartışma açmak değil. Bu tarz hoca sıfatını taşıyan kimselerin çıkıp da böyle basit meselelerle milletin kafasını karıştırmasına karşıyım.

Din bu değil !

Cevat Hoca gerçekten bir sohbet etmek istiyorsa toplumsal yozlaşmayla ilgili araştırmalar yapsın. Müslüman ülkelerin neden iç savaşlara sürüklendiğini, neden bilimin ve felsefenin gelişmediğini anlatsın.

Din adamı olmak demek namazda eller kaldırılır mı kaldırılmaz mı meselesini 45 dakika boyunca şu alim şöyle demiş bu alim böyle demiş diye kürsüde atıp tutmak demek değildir.

Bence diyanetin asıl hatası böyle din adamlarına meydanı bırakmasıdır.


Konu : Cevat Akşit' in Yalan Yanlış Fetvaları

Lisans : Yazaron Lisansı

12 Temmuz 2018
1 1
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum