ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

BUĞDAYDA YOK ARPA DA YOK ARTIK

-BUĞDAY İTHALİNDE SIKINTI.. 27.09.2018-TMO- haberi-

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, döviz spekülasyonu sonucu fiyat artışının sürdüğünü, 250 bin ton ek ekmeklik buğday ithal edeceklerini açıkladı.

Karadeniz Un Sanayicileri Derneği tarafından Samsun'da düzenlenen toplantıda konuşan TMO Genel Müdürü Güldal, 2018 yılının özellikle buğday ve arpa üretimi bakımından biraz problemli geçtiğini söyledi.

Toprak Mahsülleri Ofisi, buğday ithal edecek

Özellikle mevsimsel olumsuz şartların yaşanması dolayısıyla kalite probleminin de ortaya çıktığını belirten Güldal, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de TÜİK verilerine göre buğday üretimimiz yıllık 21 milyon ton, arpa üretimimiz 7.4 milyon ton, mısır üretimimiz ise 5.7 milyon ton olarak tahmin edildi ancak hasat döneminde bunun biraz daha altında gerçekleştiğini hepimiz yakinen biliyoruz. Tabii TMO olarak arpa, buğday, mısır, nohut, mercimek alımı yaptık. Yaklaşık 2.5 milyon ton alım gerçekleştirdik ve stoklarımızı takviye ettik. Dünya hububat üretiminde de Türkiye'de yaşadığımız benzer sorunlar yaşandı. Buğday üretimi 42 milyon ton azaldı, 716 milyon tona düştü. Arpa üretimi 140 milyon tona düştü, mısır üretimi ise geçen yılın 19 milyon ton daha üzerinde gerçekleşti, 1.07 milyar tona ulaştı. Ancak mevsimsel nedenlerle kalite problemleri ortaya çıktı. Buğday fiyatlarında yüzde 20 artışların yaşandığını da hepimiz biliyoruz. Ülkemizde çiftçilerimizin önemli bir kısmı hububat üretimi yapıyor. Hububat 81 milyon insanımızın ekmeği, hayvanlarımızın ana yem kaynaklarından bir tanesidir. Asla vazgeçemeyeceğimiz tarım, en stratejik alanı hububat üretimidir."..

BİZE VERİLEN TALİMAT BUDUR'

TMO, buğdaydan sonra arpayı da ithal edecek

2018 yılında maruz kalınan çeşitli finansal saldırılar sonucu, döviz kurlarında yüksek artışlar yaşanması ile çok ciddi sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını ifade eden Güldal, şöyle devam etti:

"Bu süreç içerisinde ülkemizdeki hububat fiyatları, iç piyasa fiyatları dünya fiyatlarının oldukça altında kaldı. Bu durum ise yurt içi piyasalarının bir beklenti enflasyonu oluşmasına yol açtı. Bu noktada gıda güvenliğinin, dolayısıyla tarımın önemini bir kere daha her zamankinden çok daha önemli olduğunu müşahede etmekteyiz. Stoklarımızı takviye etme amacıyla alınan tedbirleri de hayata geçirdiğimizi hepiniz biliyorsunuz. Hükümetin verdiği sıfır gümrüklü ithalat yetkisini bu hafta salı günü itibarıyla ihalemizi yaparak hayata geçirdik. 250 bin ton ekmeklik kaliteli buğdayı Türkiye'ye ithal etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu takviye süreci ihtiyaç olduğu sürece devam edecektir. Bize verilen talimat budur. İhtiyaç olduğu süre gerek ekmeklik buğdayda gerek yemlik ürünlerde Türkiye'nin ihtiyacı bir şekilde karşılanacaktır."..

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 140.000 ton yemlik mısır alımı yaptı.

Ticaret kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) dün sona eren bir dizi uluslararası ihalede yaklaşık 140.000 ton mısır aldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi toplam 200.000 ton yemlik mısır alımı için uluslararası ihaleler açtığımı duyurmuştu.

Her biri 20.000 ton büyüklükte 10 ayrı ihale açıldığı ifade edilmişti.

Hiç bir yerli ve Milli üretimi olmayan devletimiz,

Gün geçtikçe daha da zorlanacaktır..

Belki Medya devletin kontrolünde olduğu için bu konular yazılmıyor olabilir...

ama acı gerçek çok açıktır..

Yurt dışından alınan her ürün DOLAR fiyatı ile giriş yapmak zorundadır...

Yani Devlet Dolar almak zorundadır..

1-den 9 a kadar sayı saymasını bilmeyen yönetiçilerimiz,

halkı bu duruma kadar düşürdü..

Şimdi de Paraları sayamadıkları için, hesaptan kitaptan anlayan yeni bir ABD li, finans ve sömürü kuruluşu ile anlaşmışlar..

---Mc Kinsey ŞİRKETİ..

Yani İFLAS,a adım adım ilerliyoruz..

01-10-2018

Ekin ekmediğimiz aydan, Ekim dikim yazılarım..

Nazif Çalıkoğlu

Saygılarımla..


Konu : BUĞDAYDA YOK ARPA DA YOK ARTIK

Lisans : Yazaron Lisansı

01 Ekim 2018
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum