ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

BU SEÇİMDE YALNIZCA MAHALLEMİZE MUHTAR ŞEHRİMİZE BAŞKAN MI SEÇİYORUZ

..BU SEÇİMDE YALNIZCA MAHALLEMİZE MUHTAR, ŞEHRİMİZE BELEDİYE BAŞKANI MI SEÇECEĞİZ?

Türkiye batı medeniyetinin 100 yılda aldığı teknolojik mesafeyi yakalayabilmek için son on yılda büyük yatırım ve atılımlar yaptı. Bu doğrultuda yapılan yatırım ve projelerin bir kısmı açıklanırken bir kısmı büyük bir gizlilik içerisinde yürütülüyor. Sevindirici olan şu ki bazı konularda dişe dokunur mesafeler alındığı gibi bazılarında da birçok Avrupa ülkesi şimdiden geride bırakıldı.

Milletimize içerideki hainler eliyle yüz yıl boyunca empoze edilmeye çalışılan aşağılık kompleksi ve “bizden bir şey olmaz” algısı şu kısa dönemde yerle bir edildi. Bir zamanlar babalarımız ve dedelerimizin kendi aralarında konuşurken; “adamlar yapıyorlar abi, Ee boru mu bu Alman malı, alırsan Ford olursun lort gibi lafları bugünün gençliği için çok gerilerde kaldı.

Son on yılda, muhalifleri bombalamak için kalkan Amerikan uçaklarına PYD’yi bombalatan ve 200 km çevresindeki tüm elektronik sistemleri işlemez hale getiren KORAL, 1 m çapından büyük tüm cisimleri, en gizli askeri üsleri gözleyebilen ve diğer uyduların görüntü ve frekanslarını karıştırabilen GÖKTÜRK uyduları, dünyada yalnızca üç ülkenin üretebildiği lazer silahı, ileride füzelerin yerini alması beklenen elektro manyetik top, en yüksek teknolojiyle donatılmış TF 2000 gibi firkateyn ve uçak gemileri, tanklar, helikopterler ve SİHA’lar üretildi ve üretiliyor. Tekno kent kurulumu, nükleer santraller, yerli üretim gemilerle petrol ve doğalgaz arama gibi birçok faaliyet yapılıyor. Buna benzer nice proje ve yatırımlar inanılmaz bir hızla gerçekleştiriliyor. İnanılmaz bir hız diyorum çünkü batı bugünkü seviyesine 100 yılı aşkın bir zamanda gelebildi biz ise milletimizin feraseti yönetimimizin dirayeti ve Allah’ın inayetiyle on yıl gibi kısa bir sürede bunları gerçekleştirdik ve belki önümüzdeki on yılda da birçok noktada lider konumuna yükseleceğiz. Bunu gerçekleştirirken içerideki hainlerin engelleme çabalarının olmadığını bir düşünün o zaman daha neler yapabilirdik. Halihazırda bazı teknolojilerde dahi birçok ülkenin önüne geçmiş durumdayız…

Geçmiş yüz yılda olanları merak edip biraz araştıran herkes bilir. Ortadoğu, altında bulunan petrol vb ürünler için parçalara bölünüp sömürgeleştirildi. Sırf bu zenginliklere ulaşabilmek için iki dünya savaşı çıkarıldı ve “sykes picot” antlaşması ile bölüşüldü. Düşünün bir kere, o zenginlikler için iki dünya savaşı meydana gelmişse bugün doğu Akdeniz de tespit edilen rezervler için neler yapılmaz. Hele tespiti yapılan doğalgaz ve petrol rezervleri Ortadoğu’da bulunanların birkaç misli ise. Zaten ne olduysa bu rezervlerin tespitinden sonra oldu. Libya alaşağı edildi, Mısır’da darbe oldu, Suriye’nin hâliyse ortada. Bu rezervlerin çevresinde bulunan ülkelerden karıştırılmadık bir tek Türkiye kaldı ve o da yaralı 15 Temmuz da kurtuldu. Eğer Türkiye de saf dışı bırakılırsa paylaşım yapacaklar ve biz de bir yüz yıl daha bu zenginliklerin sömürülmesine seyirci kalacağız. Lâkin ordu, yargı, ekonomi ve hainler eliyle yapamadıklarını şimdi halk eliyle yapmaya çalışıyorlar. Nasıl mı? Dün darbe yapılırken sokağa çıkıp ölümüne arkandayım reis diyen vatandaşa artık size oy moy yok dedirterek.

Vatandaş günübirlik meşgale ve dertlerle boğuşurken etrafında dönenlere odaklanamıyor. Günlük sıkıntılarını tetikleyen küresel ekonomik dalgaları iktidara bağlayıp bundan sonra size oy yok diyor.

Yapma kardeşim, eğer ardında halkın desteği olmasaydı Erdoğan’ın tüm bu saydıklarımızı yapabilmesi mümkün müydü? Şimdi bu destek azalırsa bileziğin son halkası olan Türkiye de saf dışı bırakılacak. 200 lira için 200 yıldan vazgeçme. Akif merhumun şu dizelerini hatırla;

“Dehşet-i maziyi getir yadına

Kimse yetişmez yarın imdadına

Merhametin yok diyelim nefsine;

Merhamet etmez misin evladına”

Eğer Türkiye bu pastadan payını alır, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu dahil Akdeniz’de de petrol ve doğalgaz çıkarıp üretmeye başlarsa artık Türkiye’ye dayattıkları ekonomi “dolar” silahının da bir etkisi kalmaz. Şu an yumuşak karnımız enerji ithalatıdır. Cari açık enerjiye verilen milyarlarca dolardan kaynaklanmaktadır. Bu aşıldığında genç ve dinamik nüfusu ve jeopolitik konumu ile Türkiye süper güç olma yolunda tüm engelleri aşmış olacaktır. Diyelim ki etrafındaki bazı yerel yönetimleri beğenmiyor ve yeterince hizmet etmiyor diye kızıyorsun, bu seni durdurmalı mı? hayır!!! Çünkü bugün desteğini çekersen yarın “yaşa Mustafa kemal paşa yaşa” diye marş söyleyip yüz yıl daha heykel yapmak zorunda kalabilirsin.

Said Dayıoğlu


0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum