ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Takunyacıların yine okumuş,diplomalı,çağdaş,ışıklı bireyleri kandırdığı Borcam meselesine deyinelim

İnce ve Berat Albayrak arasında geçen diyaloğu yoğun alıntılarla aktarmak istiyorum.

(Bor)dan cam üretelim diyen İnce'ye bakan Berat Albayrak Borcam zaten var dediği için Borcam'ı sadece marka zanneden zihniyet fazlasıyla diplomalı eşşek sürüsünden ibarettir.

BORCAM NE ZAMAN ÜRETİLDİ?

1968, Teknik Cam San. A.Ş.-Topkapı 'da sert borosilikat camdan ısıya dayanıklı cam ev eşyası, cam boru/çubuk ve laboratuar malzemeleri üretimine başlandı.

1974, M-16 Üfleme makinesi ile sert borosilikat camdan çaydanlık ve bardak otomatik üretimine başlandı. El imalatı çaydanlık, bardak gibi ürünlerin üretimi zenginleştirildi.

1977 yılından itibaren, sert borosilikat camdan üfleme ve pres ürünlerin tüm dünyada bilinen önemli bir üreticisi durumunda olan Japon NEG Firması ile dostluk çerçevesinde karşılıklı ziyaretlerle teknik konularda görüşmeler yapıldı.

1981 yılında, Paşabahçe Fabrikası M-16' ya göre büyük ürün üretebilen ve teknolojisi daha yüksek olan LH-16 Üfleme Makinesi, M-16 Makinesi yerine devreye alındı.

1985 yılında Japon NEG firması ile teknik yardım anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında teknoloji desteği ile birlikte üretim için otomatik pres makineleri alındı. Borosilikat camın özellikleri yenilenerek tasarım çeşitliliği artırıldı ve Teknik Cam Sanayi Fabrikası'nda tek bir pres makinesi ile 1986 yılının 2. yarısından itibaren ısıya dayanıklı fırın kabı üretimine başlandı; kapaklı yuvarlak (59003) ve dikdörtgen tencereler (59009 ve 59010) ile dikdörtgen tepsi (59004), ilk ısıya dayanıklı fırın kabı üretimleridir.

1986, ısıya dayanıklı fırın kabı ve benzeri pres ürünlere, nihai tüketicilerin de görüşleri alınarak 17 seçenek arasından, BORCAM adı verildi.

1986, Borcam markası tescil edildi.

1989, üretim 2 pres hattına çıkarıldı: Borcam ürün yelpazesi genişletilerek oval tencere, kare ve yuvarlak tepsi üretimine başlandı.

Borcam iki farklı şekilde anlaşılabilir. Birincisi marka olarak fırınlarda kullanılan cam malzemelerden oluşan mutfak eşyaları, diğeri de bor madeni destekli üretimi yapılan cam çeşitleri. Ki her ikisi de aynı kapıya çıkmaktadır.

Borcam markası ısıya dayanıklı cam üretmek için bor madenini kullanmış ve marka olarak da “Borcam” ismini vermiştir. Cam sektöründe bor katkılı cam üretiminde borcam ismi de diğer taraftan kullanılmaktadır.

Cam üretiminde kullanılan bor minerali cama ısıya dayanıklılık, üretim sırasında çabuk erime özelliği, ışığı kırma ve yansıtma özelliğini arttırma, darbe ve çiziklere karşı dayanıklılık gibi özelliklere katar.

Bugün Türkiye’de kullanılan ısıya dayanıklı camlar bor karışımlıdır. 10 yıllardır kullanımı devam eden ısıya dayanıklı camlar bor içeriği olmadan ısıyı gördüğünde çatlamaktadır. Mutfağımızda kullandığımız camlardan tutun da çeşitli sektörlerde ısıyla camın temasının bulunduğu kullanımlar için bor karışımlı camlar olmazsa olmazdır.

Okumuş,önlerine ne konursa onu yiyen eşşekleri görelim...


Konu : Borcam Meselesi

Lisans : Yazaron Lisansı

11 Haziran 2018
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum