ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
4 ay önce

Bir köleden ne farkımız var?

Herşeyin okadar zor ve karışık olduğu bu dünyada gerçekten bir "insan"olarak yaşamak birtek beni mi çok zorluyor? diye soruyorum kendime.Hayatın,doğanın ve gerçek bir insan gibi yaşamanın anlamını sorguluyorum.

Neden biz doğayı ve yaratılan herşeyi örnek almıyoruzda etrafımızdan kendi oluşturduğumuz kaostan birer örnekler çıkarmaya çalışıyoruz?

Neden huzur yok? Neden açlık ve düşmanlık egemen?Biz değilmiyiz bu gezegenin en akıllı varlıkları kalan herşey gözümüzde bize köle değilmi?

Evet.Biz öyle sanıyoruz aslında kendimizin ve kendi yaratığımız "PARA" bir kağıt parçasının bu sistemin köleleriyiz.Para savaşları durdurmuyor,bizi daha iyi biri yapmıyor dahası savaşları üretip çoğaltıp icimizideki açgozlülük denen duyguları büyütüyor.

Ne derler cebinde paran varsa iyisin,huzurun vardır.

İnsan neden hayat penceresine "para" çerçevesini koyuyor?okadar köklü yerleşmiş ki dünyaya paran yoksa elin kolun bağlanıyor depresyona giriyor, hayatına bile kıyıyorsun nice aileler yıkılıyor işte okadar bağlıyız biz bu kağıda.Kendimizi bitirecek kadar...

Paran yoksa aile kuramazsın,çocuk yapamazsın ya nasıl bakacaksın?gibi kalıplarda yaşamaya devam ediyoruz.Mesela basit birer örnek :

İnsan en olağan ihtiyaçları için bile bügün para veriyor.

-çocuk doğuruyorsun hastaneye para veriyorsun.

-Afedersiniz sıçıyorsun ona bile para veriyorsun.

Böyle doğal şeyler için bile gülünç olsada bizler para veriyoruz.

Doğaya baktım bizimle bu düyayı paylaşan herşeye baktım,hiçbirinin buna ihtiyacı yok. Aslında insan "çıkar" duygusunu isteyince köreltebilir.Hep bir alışveriş veya iş davasında koşuyoruz .Hayvanlara bakıyorum aralarında yemekten başka alışveriş dertleri yok tek dertleri hayatta kalmak, doğaya birleşmişler peki bizde buraya dahilsek neden kendimizi doğayla bize verilmiş herşeyle uyumlu yaşamıyoruz? kedini AKILLI zanneden bu insan ırkı aslında nekadarda APTAL.Azla yetinmeyi bilen refah içinde yaşayan bir dünya asla göremeyeceğiz çünkü insanoğlu yarattığının kölesi olmuş.

Bilirsiniz işte bağımlılık bir irade meselesidir.İraden yoksa başaramazsın.Para çıkış yolu değil geçici olan birşey iradeyi falanda güçlendirmiyor.

Hayata eşitlik ve sevgi penceresinden baksak bügün kendi köleliğimizi bitirirdik.

Asıl olan doğa ve kalan herşeyin bir parçası gibi yaşar, daha iyi bir dünyada hayat sürerdik.


Konu : Bir köleden ne farkımız var?

Lisans : Yazaron Lisansı

19 Nisan 2019
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
1 yorum

Nazif Çalıkoğlu 4 ay önce

Kainatın kuralı ilahidir..Biz insanlar o kurala uymak zorundayızdır... Ben insan varlığının çok güçlü ve hakim olduğunu düşünemiyorum.. Adeta yaşayan gezinen bir gölge misaliyiz...Yani kölelikten kurtulamayız diyorum..saygılar arkadaşım Aysu Boz hanım....Güzel bir yazı olmuş..