ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

Ardında Kalan

Nüfusu 15 bin olan bir ilçede ikamet ediyoruz. Keyif alarak sohbet ve muhabbet edebildiğimiz insanlar ise iki elin parmak sayısını geçmiyor.Onlardan biri Yörükoğlu'dur.

Sanki metropolde yaşıyoruz da zaman hızla akıp gidiyor.Günümüzde arkadaşlık, dostluk, komşuluk ilişkileri zayıflamış olmalı.Doğrusu herkes bir koşuşturma içinde. Bir çoğumuz arayan, soran olmak değil, aranan, sorulan olmak istiyor gibiyiz.Hızla yalnızlaşıyoruz.

Önceleri bir ortağıyla odun ticareti yapmışlar.Anlaşamayıp ayrılmışlar.Ardından şimdiki Medine Sarrafiye'nin yerinde küçük dükkanda kazak alıp satmış. Nihayet sanayi yakınında kömür ve inşaat malzemelerinin yer aldığı Yörükoğlu Ticaret ile işlerini yoluna koymuştur. Herkes ona "Yörükoğlu" der.

Kendisi halim selim, dürüst, uyanık, çok konuşan biridir.Vakit buldukça ziyaret etmeyi ihmal etmediğim ahbaplarımdan biridir. Bana iyi bir esnaf olmanın raconunu defalarca anlatmış, ben de keyifle dinlemişimdir.

Ona göre esnaf olmak zor iştir bir kere.Gelir ve giderini dikkat etmez, dengeyi tuturmazsan sonunu hazırlarsın. Her türlü insanla muhatap olursun. Bazısı anlayışsız, ukela, cahil olur, yorar insanı.Müşteriyi küstürmemek adına hepsine katlanırsın, mecburen sabırlı davranırsın.Yoksa müşteri başkasına gider, kaybedersin.Bu durumda en iyisi devlet memurluğudur.

Yakın zamanda onu ziyaret etmeyi aklımdan geçiriyordum.İçimden gelen ve ısrar eden bir ses,mutlaka onu görmem gerektiğini söylüyordu.

"Nerdesin arkıdeşim yav, ne zamandır görüşemedik?" diyerek kuvvetli bir el sıkmasıyla tokalaşır, öyle karşılardı beni.Fakat nasıl olduysa gidemedim. Bu defa ziyarete gidemeden kalp krizi geçirdiği haberi geldi.Üç hafta yoğun bakımda kaldı.Sonunda dünyayı bize, vefasızlara bırakıp gitti.

Cenaze töreninde onun dürüstlüğüne, iyiliğine şahitlik eden takriben bin kişi vardı.Mekanı cennet olsun.

"ardından kalan kırık ve sefil

bahçeye diktiği birkaç karanfil." diyor ya şair. Onun ardında aklımızda kalan kalabalık bir cenaze töreni oldu.Herkes onu naif, nazik, iyi bir kişi olarak yad edecek. Mekanı cennet olsun. Hayat böyle, bir var bir yokuz!

19 kasım,19


Konu : Ardında Kalan

Lisans : Yazaron Lisansı

24 Kasım 2019
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum