ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan
12 ay önce

Ak Parti nin İslamcılığa Zararı

Yazdıklarım Ak Parti hem savunanları hem de karşıtlarını kızdırabilir. Ama doğruları söylemek gerek. Eleştrilerimi maddeler halinde sıralayayım;

- 28 Şubat mağduriyetini gideremedi;

Ak parti yeni iktidara gelmişti. Binlerce imam-hatip mezunu, İhl' lerin önündeki katsayı sorununu çözmesini bekledi. Yıllar geçti ama bir türlü yasa çıkarılmadı. Çok sonra problem çözüldü ancak artık iş işten geçmişti. Mezunların çoğunun yaşı ilerlemişti. Artık tekrar ünv sınavlarına hazırlanacak gücü kalmamıştı ve artık hayata atılmışlardı. Yüzlerce ihl' li katsayı mağduru olarak kaldı. Bir nesil böyle heba edildi. 28 Şubat mağdurları da aynı şekilde yıllarca hapite kaldı. Geç gelen adalet, adaletsizliktir.

- Oy veren kitleyi koruyamadı

Medyada, sosyal medyada, kamusal alanlarda, sosyal hayatta, iş hayatında muhafazakar seçmenine sahip çıkamadı. Laik-Kemalist kesim Ak Parti döneminde baskısını iyice arttırdı. Makarnacı, çomar, göbeğini kaşıyan, cahil vs. Kesim, onlarca hakarete maruz kaldı. Binlerce nefret suçu işlenmesine rağmen insanların dini inancına saldırıdan ötürü ceza alana pek rastlamadık. Çarşaflı kadına tükürenler, yolda yürürken yumruk atanlar, sosyal medyada dine, imana küfür edenler rahatça dolaşabiliyor. Köpeğe tekme atan kadar gündem olmuyorlar. Bu çifte standart muhafazakarlığın yıpranmasına ve bu kesimin içe kapanmasına neden oldu.

- Kemalizmin Kutsanması

Öyle görünüyor ki Erdoğan da Atatürkçü olmuş gibi. Her ne kadar Kadir Mısıroğlu ziyaretleriyle alttan mesaj verilse de yapılan uygulamalar, Erdoğan' ın konuşmaları, laik kesimin toplumda ayrıcalıklı konumda olması Kemalizm' in güçlenmesini sağlamaya devam ediyor.

- Chp' nin ve Hdp' nin Güçlenmesi

Her ne kadar iktidar olamasalar da, Chp ve Hdp hiç olmadığı kadar bir oy potansiyeline ulaşmış durumda. Din karşıtlığı korkusuyla muhafazakar kesim Ak Parti' ye oy veriyor. Ak Parti döneminde parti kapatılmalarının önüne geçen yasaların çıkmasıyla ve çözüm süreciyle birlikte Hdp gücüne güç kattı. Şimdi %10 luk bir meşru seçmen kitlesine sahip.

Din karşıtlığı günden güne çığ gibi büyüyor. Seçmen, Ak Parti en azından bazı dini özgürlüklere müsade ediyor diye düşünüyor ve Ak Parti bu sayede oylarını korumaya devam ediyor. Bu da iktidarın işine geliyor. Ancak ileride Ak Parti dönemi kapandığında muhafazakar kesimi ciddi bir tehlike bekliyor. Laik ve solcu akım tek çatı altında birleşmiş halde. Başkanlık sisteminin yetkileriyle birlikte eğer ileride bu partiler iktidara gelmeyi başarırsa, muhafazakar kesim 28 Şubat' tan daha beterini yaşayabilir.

- Laikliğin Meşrulaşması ve İslamcılığın Sonu

Hatırlarsanız Erdoğan iktidarının ilk yıllarında laikliği savunucu konuşmalar yapmıştı. Hatta Arap ülkelerini dolaşarak laik olmaları gerektiğini öğütlemişti. Ak Parti kadrosu da genellikle bu şekilde düşünenlerden oluşuyor. Muhafazakar kesim artık siyasal islamcılıktan vazgeçmiş gibi görünüyor. Artık kimse şeriat üzerine tartışma şöyle dursun, adını dahi ağzına almıyor. Parti seçmeni muhafazakarlıktan laik-kemalist-demokrat bir akıma doğru kaydırıldı farkında olmadan. Muhafazakar kesim adeta dönüştürüldü.

- Khk ve Fetö Mağdurları

Fetö' yle mücadele kapsamında yargılama süreci oldukça uzatıldı. Darbeciler ilk başta ne dayak yedilerse neredeyse tek cezaları o oldu gibi. İdam yasası bir türlü çıkarılamadı. Darbeci elebaşları yurtdışına kaçmayı başardı. Benim de tanıdığım dahil bir çok kişi, fetöcü şüphesiyle görevinden uzaklaştırıldı. Görülen o ki, fetöcüler temizlendi dense de büyük bir kitle içeride hala. Hatta parti teşkilatlarında. Teşkilatlardan fetö şüphesiyle uzaklaştırılan, siyasette açığa çıkan fetöcü ismini kimse duymadı. Olan en alt tabakadaki masum kesime oldu gibi.

- EYT Mağdurları

Binali Yıldırımın sözünü verdiği bir konuydu. Ancak Erdoğan' ın daha sonra çıkıp "bir de bunlar türedi" demesi önemli bir çelişki olarak görüldü. Bir de emeklilik yaşının bu kadar yüksek olması pek dillendirilmese de ciddi bir tepkiye sebep oluyor.

- Faiz Ekonomisi

Seçmenin en büyük beklentilerinden biri de Erbakan' ın 6 ayda yaptığı ekonomik başarıydı. Tabi bunun altında faiz karşıtı bir ekonomi fikri yatıyor. Ancak Ak Parti döneminde sermaye sahipleri aynı gücünü korumayı başardı. Faizsiz islamcı ekonomi fikri, ekonomi planına bakıldığında hala düşünülmüyor gibi. Son dönemde dar gelirli muhafazakar-anadolu halkının beli iyice bükülmüş durumda. İktidarı daha ne kadar taşıyabilir meçhul.

- Sulandırılmış İslamcılık

Adnan Oktar' ın tutuklanması ya da operasyon için neden o kadar beklendi anlamış değilim. 18 sene sonra. Operasyonun arkasında ise Ak Parti karşıtı konuşması olduğu söyleniyor. Diğer tarafta Nurettin Yıldız gibi daha koyu islamcılar içeride ancak "güncel islam" ı savunan ilahiyatçılar tv ekranlarında konuşmaya devam ediyor. Tesettür modası aldı başını gidiyor. Adnan Oktar ve benzeri cemaatlerdeki uygulamalar islamcılığa ciddi zararlar verdi. Diğer taraftan Tasavvufçuluk, Anadolu islamcılığı Ak Parti döneminde ciddi biçimde yok olma noktasına geldi. Artık Amerika' daki Hristiyan-Demokrat benzeri bir islamcılık anlayışı mevcut.


Konu : Ak Parti nin İslamcılığa Zararı

Lisans : Yazaron Lisansı

30 Kasım 2018
0 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
2 yorum

Nazif Çalıkoğlu 12 ay önce

Çok değerli bir yazı tebrik ediyorum Tevfik Cemal üstadım..saygılar..


Nazif Çalıkoğlu 12 ay önce

Yönetiminde ve Kuruluşunda bulunduğum #EYT -Emeklilikte yaşa takılanlar Derneğini dile getirmeniz,Emek ve Alınteri acısından çok değerlidir..Genelde geçmişi hatırlatarak, Geleceğe ışık tutmanız harika.. 2. bir 28 şubatı yaşamak istemiyorum.. saygılarımla..