ÜYE OL
yazar sitesi

Yazaron' a Katıl

Senin de Yazıların Yayınlansın

Facebook ile Bağlan
Gmail ile Bağlan

24 NİSAN 1915 ERMENİ TEHCİRİ ÜZERİNE SÖZDE "SOYKIRIM" İDDİALARI

Uluslararası Ermeni Diasporası'nın son yıllarda ortaya attığı "Ermeni soykırımı" iddialarının Türk ve Türkiye aleyhtarlığı(düşmanlığı) yapan bazı batılı ülkelerde kabul görmesinden sonra, bu tarih özellikle gündeme getirilmiştir.

Nedir bu 24 Nisan?

Bu tarihte ne olmuştur?

Kısaca değinmek isterim.

Osmanlı Devleti, 1.Dünya savaşında Almanya'nın yanında yer alarak, itilaf devletlerine karşı savaşırken, bu zamana kadar 'Millet-i sadıka'(sadık millet) diye adlandırılan Ermeniler'in İngiltere, Fransa, Rusya gibi devletler tarafından desteklenerek, isyan çıkarmaları için komiteler kurdurmaları neticesinde, Osmanlı Dahiliye Nezareti tarafından 24 Nisan 1915 te genelge yayınlanarak, İstanbul başta olmak üzere Anadolu'nun bir çok vilayetinde komiteciler tutuklanmış, bunlarla beraber binlerce silaha el konulmuştur.

Bu kapsamda Osmanlı ordusundaki Ermeni askerler silahsız pasif görevlere çekilmelerine rağmen, doğudaki bazı guruplar Rusya'yla birlik olup;

Rusya'ya karşı savaşan ordumuza arkadan vurarak en büyük kalleşliği, kahpeliği sergilemişlerdir.

İstanbul, Bitlis, Muş, Erzurum, Van gibi şehirlerde isyan çıkarmışlar ve bu isyanlar neticesinde şehirlerimizde büyük katliamlar yapmışlardır.

27Mayis 1915 te çıkarılan Tehcir kanunuyla Ermeniler'in savaşsız bölgelere çıkarılması sağlanmak istenirken, bunlar geçip gittikleri köyleri, şehirleri yakıp yıkarak her şehrimizde on binlerce insanımızı katletmişlerdir.

Tehcir kanunu 27 Mayıs 1915'te çıkarılmışken, Ermeni Diasporası'nın 24 Nisan tarihini öne çıkarmasının arkasında yatan asıl sebep ne olabilir?

Sebep şudur: 24 Nisan 1915'te yayınlanan genelgeyle Osmanlı'ya karşı isyan hazırlığı yapan; Taşnak, Hınçak gibi belirli örgütlerin, ele başlarının, tutuklanması ve bunların faaliyetlerinin önüne geçilmek istenmesinden dolayı çıkarılan kanun tarihini değil de, yayınlanan genelge tarihini kendileri açısından daha önemli görmüşlerdir.

Çünkü; planlarının engellendiği tarihi, ters algıyla Türk düşmanı çevrelerden de destek görerek gerçekleştirmek istiyorlar.

Buna müsade etmemek gerekir.

Tarihi kaynaklar okundukca anlaşıldığı üzere Ermenilere karşı herhangi bir 'soykırım' uygulanmamış eğer soykırım yapmakla anılması gereken bir ülke varsa, bunun da Ermenistan olduğu belgeler incelendiğinde açıkça görülmektedir.

Tarihte eşine ender rastlanan katliam biçimleriyle öldürdükleri vatandaşlarımızdan ders almayıp görmek istemeyenler; yakın tarihte "90'lı" yıllarda Azerbaycan'da; Karabağ'da Hocalı'da yapılan acımasız Ermeni katliamlarını da mı görmezler...

Türk Tarih Kurumu'nun eski başkanı prof.dr. Yusuf Halaçoğlu hocamızın başkan olduğu dönemde sürekli dile getirdiği gibi; 'Uluslararası tarafsız bilim adamlarından heyetler oluşturulsun, arşivler açılsın, neler olmuş neler yapılmış, soykırım var mı, yok mu, bir de tarafsız bilim adamları incelesin' teklifine her defasında red cevabı veren, Ermeni diasporası ve onun destekçileri asıl niyetlerini ayan beyan ortaya koymaktadırlar.

Amaçları gerçeklerin bilinmesi değil, uydurdukları yalanlarıyla, dünya kamuoyunda Türkiye'yi sıkıştırma ve güçsüz kılmaktan başka bişey değildir.

Son olarak eğer Türkler Ermenilere karşı soykırım yapmış olsaydı bugün Ermenistan adında ne bir devlet ne de tek bir Ermeni kalabilirdi.

...

24.04.2019

Yavuz Yıldızbaş

yildizbasyavuz@gmail.com


Konu : Ermeni Diasporası'nın "soykırım" iftirası

Lisans : Yazaron Lisansı

24 Nisan 2019
1 0
Yorum yapmak için üye girişi yapın

Üye Ol Giriş Yap
0 yorum